Endüstriyel soğutmanın Türk Yıldızı: CANTEK

Dünya genelinde 10 binden fazla müşteriye ulaşan CANTEK, dünya soğuk depolama sektörü literatürüne kazandırdığı “akıllı soğutma makineleri” kavramını yine kendi AR-GE çalışmasının son ürünü olan “Akıllı Soğutma Makineleri Soğutma Ünitesi” ile bir adım daha öteye taşıdı. 

Dünyada bir örneği olmayan akıllı soğutma makineleri geçmiş kayıtlarını hafızasında tutuyor, ihtiyacı hissedip ona göre çalışıyor ve yüzde 30-60 enerji tasarrufu sağlıyor. CANTEK bütünüyle yerli üretim.

Endüstriyel soğutma pazarının yüzde 30’unu elinde tutan, 20 yıldır müşterisinin ihtiyaçlarına göre çalışan soğutma makineleri üzerinde araştırmalar yaparak, tasarruflu ve izlenebilen soğuk odalar üreten, Türkiye’nin en büyük kapalı alanlı fabrikasına sahip gerçek bir teknoloji ve mühendislik şirketi olan CANTEK Soğutma, enerji tasarrufu sağlayan ürünlerde farkını ortaya koydu.

CANTEK’in AR-GE çalışmalarının son ürünü, tüm saha ve mühendislik birimlerinin tecrübesi sayesinde gerçekleştirdikleri  “Akıllı Soğutma Makineleri Soğutma Ünitesi” oldu.

Dünya soğutma literatürüne “Türk bir firmanın katkısı” olarak tanımlanabilecek bu kontrol üniteleri hem çok kaliteli soğuk ortam sağlıyor, hem de %30 ile %60 arasında enerji tasarrufu sağlıyor. Dünyada bir örneği olmayan akıllı soğutma makineleri geçmiş kayıtlarını hafızasında tutuyor, ihtiyacı hissedip ona göre çalışıyor.

Soğuk depolara Türkiye’de yılda 1 Milyar Euro enerji parası ödendiği göz önüne alındığında yeni nesil akıllı makinelerin Türkiye ekonomisine yapacağı katkı yılda 300 Milyon Euro tasarruf olacak. Başka biçimde ifade etmek gerekirse; yeni nesil akıllı soğutma üniteleri 25 adet Organize Sanayi Bölgesinin 1 yıllık enerjisini karşılayacak kadar tasarruf edebilecek.

Antalya’da 22.000 metrekarelik kapalı alanda üretim yapan CANTEK Soğutma bu alanın 1000 metrekaresini ve insan kaynaklarını AR-GE çalışmaları için ayırmış durumda.

Dünyanın herhangi bir yerinde bulunan soğutma makinesinin uzaktan kontrol ve izlenmesini sağlayan Octopush eknolojisi (Uzaktan İzleme ve Kontrol Merkezi), CANTEK tarafından geliştirilen elektronik devre kartları, paneller, kontrol panoları, uzaktan izleme merkezi, otomatik kontrol yazılımı gibi çok gelişkin teknolojileri barındırır. Octopush sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun bir soğuk depodaki arızayı tespit etmek için geçen en uzun süre 3.78 saniye.

Octopush, soğuk depoların gerektiği kadar soğutmasını ve ortamın istenen ısıda tutulması için gereken kontrol işlemini otomatik gerçekleştirir. Octopush teknolojisi ile donatılmış bir soğuk depodaki cihazlardan ne kadar enerji tasarrufu elde edildiği raporlanır.

Octopush teknolojisi, uzaktan izleme ve kontrol özellikleri sayesinde soğuk deponun kaç kez açılıp kapandığı, kondanserin temizliği ve çalışma verimi, soğuk deponun arıza sayısı, günlük, aylık ve yıllık HACCP kayıtları saklanır ve raporlanır. Octopush, CANTEK AR-GE’si tarafından geliştirilen ürün ve hizmetleri tanımlayan tescilli bir markadır.

CANTEK İzleme Merkezi, müşteriler adına soğuk depoları gözetleme hizmeti için kurulmuştur. Call Center mantığının ötesinde, müşterilerinin ihtiyaçlarını ve oluşan sorunlarını müşteriden önce (sizin için sizden önce sloganıyla) tespit edip çözüm adına anında müdahale eder.

BUCHİNGHAM SARAYI MUTFAKLARININ SOĞUK ODALARI CANTEK’E EMANET

Geniş yelpazede üretim yapan CANTEK, otel, tatil köyü gibi turizm yatırımları, et, balık, tavuk işletme ve depolama tesisleri, süt ve sütlü mamuller üretim ve stoklama tesisleri, meyve ve sebze depolama tesisleri kuruyor. Amerikan ordusunun soğuk tabut taleplerine de yanıt veren CANTEK, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin yaşadığı Buchingham Sarayı’nın mutfaklarının soğuk odalarına üretip kurduğu 20 adet soğutma cihazı projesiyle de marka vizyonuna katkı yapmıştır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir