Tatlıcı Tombak Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Saban: “Tombak tatlısı anneannemden miras…”

Bu ay ki ziyaretimizi Tatlıcı Tombak’a gerçekleştirdik; nefis tatlılarından yedik, sevgili Nedim Saban’la“tatlı tatlı” sohbet ettik ve sizin için “tatlı tarifler” aldık…

Nedim bey en çok tercih edilen tatlınız hangisi?
Tatlıcı Tombak olarak en çok tercih edilen tatlımızın başında fırın sütlaç geliyor. 100’ün üzerinde ürün çeşidine sahibiz. Hangi ürünleri satışa sunacağımız konusunda Tatlıcı Tombak’tan alışveriş yapan ziyaretçilerimizin beğenisi doğrultusunda hareket ediyoruz. Tüm tatlılarımız markamızla özdeşleşmiş durumda. Tatlıcı Tombak olarak 2004 yılından bu yana ürettiğimiz tüm tatlılara aynı özen ve hassasiyetle yaklaşıyoruz. Ancak bize özel en farklı lezzet anneannemin gizli tarifi olan Tombak Tatlısı. Anneannemin yaptığı eski bir muhallebi olan Tombak Tatlısı, taze süt ve karamelin birleşiminden oluşuyor. Ayrıca tavukgöğsü-kazandibi bizi rakiplerimizden ayıran bir tatlımız. Kazandibi, İzmir’e ait bir tatlıdır. Ancak tavukgöğsü-kazandibi İstanbul tatlısıdır. Biz de İstanbul tatlıcısı olduğumuz için bu lezzeti misafirlerimizle paylaşmaktan keyif duyuyoruz. Bizden çok şey kattığımız ekmek tatlımıza özellikle Ramazan’da büyük talep oldu.

Mevsimlere göre tatlı tercihleri nasıl şekilleniyor?
Tatlıcı Tombak, geleneksel lezzetleri modern bakış açısıyla müşterilerine ulaştıran bir marka olduğu için aslında tüm sütlü ve şerbetli ürün gruplarımız sevilerek tüketiliyor. Ancak özellikle yaz dönemine denk gelen bu aylarda daha hafif lezzetlere yönelen tüketiciler özellikle sütlü tatlıları tercih ediyor. Kış aylarında ise şerbetli tatlılara olan ilginin arttığını söyleyebiliriz.

Yakın dönemde özel olarak sunmayı düşündüğünüz bir tatlı var mı?
Geleneksel tatları yüzde yüz doğal malzemeler kullanarak tüketiciyle buluşturuyoruz. Sütlü tatlı, şerbetli tatlı, pasta ve dondurma çeşitleri üretiyoruz. Üretim tesisimiz, 2007 yılında Avrupa uyum yasaları ve gıda yönetmeliklerine uygun inşa edildi. Bu tesisimizle bugün ayda bir buçuk milyon tatlı üretimi yapabilme kapasitesine ulaştık.

İnsanların sofralarında keyifle paylaşacağı lezzetlere odaklandık. Bu amaçla geleneksel lezzetleri içeren kazandibi, tavukgöğsü, şekerpare ve profiterol çeşitlerimizden dört porsiyonluk özel vakumlu aile paketi yaptık. Ayrıca bu geleneksel ekmek kadayıfını yeniden yorumlayarak tüketicimiz ile buluşturduk. Yeni ekmek kadayıfımızla tüketicimizden bu anlamda çok iyi geri dönüşler alıyoruz.

Geleneksel Türk tatlıları içinde en çok bilinenin “baklava” olduğu doğru mu? Dünya çapında tanınan Türk tatlıları hangileri?
Ülkemizde geleneksel tatlılarımıza büyük bir ilgi olduğunun altını çizmek gerekir. Baklava da bu tatlılardan biridir. Her ne kadar dünyanın çeşitli bölgelerinin önde gelen tatlıları da ülkemizde çeşitli firmalar tarafından son derece büyük bir başarıyla üretiliyorsa da, ülkemiz insanının damağında halen geleneksel sütlü tatlılarımızın tadı var.

Dünyada ise özellikle son yıllarda iletişimin artmasıyla birlikte yerel tatlılara karşı büyük bir ilgi olduğunu söylemek isterim. Geleneksel tatlılarımızı yurtdışına da taşıyabilir ve gerektiği gibi duyurabilirsek, bu alanda ülke olarak büyük bir başarı kazanacağımıza inanıyorum. Dünyada genel olarak sütlü ürünlere dönüş var. Ayrıca düşük kalorili tatlılar, sütlü tatlılar her zaman tercih nedenidir.

Şubelerinizin çoğaltılması konusundaki hedefiniz nedir?
Tatlıcı Tombak olarak, insanların damak tatları arasında en çok seçici oldukları lezzetin tatlı olduğunun farkındayız. Bunun için de müşterilerimizin yerinde ve zamanında bu tercihlerine yakın olmak, kolay ulaşmalarını sağlamak, ulaştıklarında da bu tercihlerini çok nezih ve ekonomik koşullarda kullanacakları ve hem ürün gamı hem dekorasyon hem de hizmet olarak hoşlanacakları yeni bir konsept oluşturduk. 30 şube ile girdiğimiz 2012 yılında şu ana kadar Türkiye genelinde 35 şubeye ulaştık. Yıl sonuna kadar amacımız şube sayımızı 40’a çıkartmak. Ağırlıklı olarak İstanbul ve Marmara Bölgesi’nde büyümeyi hedefliyoruz. Büyüme stratejisi konusunda hızlı şubeleşme ile şube sayısını artırmaktan ziyade sağlıklı ve karlı büyümeye odaklanıyoruz.

Diğer taraftan Tatlıcı Tombak’ın üretim tesislerinde üretilen ve zincir marketlerde satışta olan Şeftat markamız ile tüketicinin kalbini fethettik. Bu alan, son birkaç yıldır yatırım yaptığımız ve odaklandığımız bir pazar segmentiydi. Tüm bunlar ve daha fazla kurumsallaşmak güçlü bir kadro gerektiriyordu. Biz de Tatlıcı Tombak markasını kurumsallaştırmak adına yönetimi profesyonellere bıraktık. Şimdi ben yönetim kurulu üyeliği yapıyorum. Daha güçlü ve profesyonel bir ekip ile hem kurumsal satışlarda hem de şubelerimizde tüketicimiz gelenekten güç alan farklı ve yenilikçi bir marka görüyor.

Oldukça geniş bir ürün yelpazeniz var. Yeni ürünleri nasıl belirliyorsunuz?
Tatlılarda çok fazla inovasyon ve yenilik yapma şansımız olmasa da mevcut standardımızı bozmadan, yeni tat arayışımızı sürdürüyoruz. Dükkânlarımızda sunacağımız tatlıların en kaliteli ve en lezzetli şekilde hazırlanmasına özen gösteriyoruz. Hangi ürünleri satışa sunacağımız konusunda Tatlıcı Tombak’tan alışveriş yapan ziyaretçilerimizin beğenisi doğrultusunda hareket ediyoruz. Başarısından emin olmadığımız hiçbir ürünü satışa sunmayız, en lezzetli halini alana kadar ürün geliştirme çalışmalarımıza devam ederiz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir