Turizm Bakanlığı’nın Desteği Sürecek

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi’nin açılış törenine katılan Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’nin bütün şehirlere ayrımsız destek vermeyi sürdüreceklerini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi’nin açılış törenine katıldı. Günay törende yaptığı konuşmada, işe yaramaz eşyaların konulduğu yerler gibi algılanan müzelerin günümüzde nereden gelindiğini ve nereye gidileceğini gösteren en temel bilgi merkezleri olarak bilindiğini dile getirdi.

“Anadolu’yu Sahipleniyoruz”

Türkiye’de birçok ilde yeni müzeler yapıldığını ifade eden Günay, ”Edirne’den Diyarbakır’a, Van’dan Aydın’a, çok sayıda yerde yeni müzeler yapıyoruz. Gaziantep Müzesi, Aydın Müzesi, bunlardan bir kaçıdır. Şu anda inşa halinde yeni müzelerimiz var. Urfa Haleplibahçe Müzesi, Van Müzesi bunlardan bazılarıdır. Hiç ayrım yapmadan, Anadolu’nun neresinde sahiplenilmesi gereken ne varsa hepsini sahiplenmeye çalışıyoruz” diye konuştu. İnsanlığın bıraktığı emanetleri ayağa kaldırmaya çalıştıklarını vurgulayan Günay, Türkiye’nin müzelerin değerini anlamaya ve öğrenmeye başladığını belirtti. 2002 yılında 2 milyon TL kaynak aktarılan arkeolojik kazılara geçen yıl 48 milyon TL aktarıldığını hatırlatan Günay ”Millet bize destek verdikçe biz de Türkiye’nin bütün şehirlerine katkı yapmaya, ayrımsız katkı yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Selimiye 

Sadece Türkiye için değil, dünya için muhteşem bir eser olan Selimiye Camii nin geçen yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındığını anımsatan Bakan Günay, bu esere yüce bir anlam verdiklerini gösterecek olan nice iş yapmaları gerektiğini, açılışını yaptıkları müzenin bunlardan bir tanesi olduğunu ifade etti. Edirne’yi bugün olduğu noktadan çok daha yukarılarda hayal ettiğini belirten Günay, “İstanbul u merkez alarak yepyeni, dünya çapında bilinen bir destinasyon oluşturalım” şeklinde konuştu. “Türkiye, Avrupa’nın 4’üncü, dünyanın 6’ncı turizm merkezi haline geldi” diyen Günay, İstanbul’un Avrupa’nın bütün ekonomik sorunlarına, sıkıntılarına rağmen yüzde 15 seviyesinde turist artışı yakaladığını anlattı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir