Türk Markaları Alıcılarıyla Buluşuyor

Antalya’da 20 – 23 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek 20. Uluslararası Anfaş Food Product Gıda İhtisas Fuarı’nın ve eş zamanlı olarak düzenlenen Anfaş Bevex Fuarı’nın yurtiçi ve yurtdışından 45.000 üzerinde ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

Sektör dağlımı açısından Türkiye’nin en kapsamlı ve uluslararası fuarının Anfaş Food Product Fuarı olduğunu belirten Anfaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık; Anfaş Food Product Fuarı’na gelen ziyaretçi bakliyattan, yağa, deniz ürünlerinden, et, süt ve ambalaja kadar gıdayla ilgili her çeşit ürün hakkında bilgi alıp, o markalarla bağlantı kurma şansına sahip olacak dedi.

Gıda ve İçecek Sektörü’nün Dev Markaları

Anfaş Food Product gıda fuarının 20 yıldır düzenlenmekte olduğunu belirten Çalık, fuara çok uzun yıllardır düzenli bir şekilde katılan firmaların yanı sıra her sene % 40 oranında yeni firma katıldığını belirtti. Anfaş Food Product ve Bevex Fuarları’nda 400’ün üzerinde firmanın 5000’in üzerinde marka sergilemesi bekleniyor.

Et ve Sütü ürünlerinden  oluşan geniş ürün gamı ile Saray Çiftliği, Ülker Grubu’ndan Bizim Toptan, Türkiye’nin ilk rafine tuzu Billur Tuz, Avrupa’dan sonra Japonya ya da şalgam satan Türk firması Doğanay, Vakfıkebir yöresinin sütlerinden üretim yapan Kebir, Baharatın Geleneksel adı Bağdat baharat, Türk Gıda Sanayi’nin büyük ismi Konya Şeker, yumurtayı teknolojiyle buluşturan İpay, 40 yılı aşan tatlıcılık tecrübesi ile Ecem Kalori, 70 yıllık tecrübesi ile geleneksel damak tadına uygun bal ve reçelleriyle Seğmen, ayçiçeği ve mısır yağları ile Trakya, 150 ton/gün kapasiteli zeytin ambalajlanması ve 220 ton/gün zeytinyağı üretim ve dolumu yaparak Türk ekonomisine katma değer sağlayan Marmara Birlik, Kanaat  Baharat, Dardanel,  Moova Süt  ve Algida gibi Türk yiyecek içecek sektörünün dev markları fuarda yerlerini aldılar.

Avrasya ve Ortadoğu’nun Ticaret Hacmi En Yüksek Fuarı

Anfaş Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, istatistikler incelendiğinde Türkiye’nin en çok gıda ihracatı yaptığı ülkelerin  Irak,  Almanya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa, İtalya, Suudi Arabistan  olarak belirlendiğini söyledi.

Ayrıca sektör firmalarıyla görüşerek fuarın ziyaretçi ülkelerini tespit ettiklerini dile getiren Çalık,  ‘Anfaş Food Product’ ve ‘Anfaş Bevex’ Fuarları’nın yurtiçi ve yurtdışından 45.000’in üzerinde profesyonel tarafından ziyareti bekleniyor” dedi.

Anfaş Food Product ve Bevex Fuarları’nın tanıtımı için  Avrupa, Balkan, Ortadoğu  gibi bölgelerden  gıda ve içecek konularında 24 adet dernek, birlik ve federasyonla iletişime geçildi. Buralardan gelecek heyetlerle ilgili çalışmalar ise yoğun bir şekilde devam ediyor.

20 ülkedeki ticaret müşaviri aracılığıyla tanıtımları devam etmekte olan Anfaş Food Product ve Bevex Fuarları’na Polonya, Sırbistan, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Suudi Arabistan, Hırvatistan, Irak, Yemen, Kuveyt, Mısır ve diğer Ortadoğu ve Balkan ülkelerinde faaliyet gösteren Ticaret ve Sanayi Odaları’nın heyetlerle katılması bekleniyor.

19- 23 Ekim 2012 tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’de düzenlenen Sial Fuarı esnasında Anfaş ekibi dünyanın her yerinden yiyecek içecek sektörü yetkilileri ile yüz yüze temaslar gerçekleştirdi. Türkiye’nin en kapsamlı ve büyük yiyecek içecek fuarı olarak tanınan Anfaş Food Product ve Bevex Fuarları’na özellikle Türkiye ile ithalat bağlantısı kurmak isteyen firmaların ilgisi büyüktü.

Rusya, Almanya ve Romanya’dan Katılımcılar

Geçen yıl Bevex Fuarına ekmek ve şekerden yapılan özel içeceği ile katılan Rusya Kvas firması yetkilisi Oleg Glazunov Anfaş Bevex Fuarı’ndan çok memnun kaldıklarını fuar sayesinde yaz sezonu sonuna kadar satış yapabilecekleri maksimum seviyeye ulaştıklarını özellikle grup otellere satış gerçekleştirdiklerini dile getirmişti. Kvas Firması bu sene de fuarda yerini aldı. Romanya alkolsüz içecek firması Procer de Anfaş Bevex Fuarında ürünlerini sergileyecek.

2013 Anfaş Food Product katılımcılarından bir tanesi de Almanya’dan “Oztrade” şirketi olacak. Kahve servisi ile ilgili tüm ekipmanları ve malzemeleri en yüksek kalitede ve en ileri teknoloji ile üreten firma, ürünlerini Türkiye’den sektör profesyonellerine tanıtmak için Türkiye’nin en kapsamlı gıda fuarı Anfaş Food Product’ı tercih etti.

Gıda ve İçecekte Türkiye 2 Büyük Yarışmayla Buluşuyor

Bevex Fuarı bu yılyepyeni kurgulanmış özel bir bölümle ziyaretçilerini karşılayacak. Dekor ve ortamı içecek kültürüne göre hazırlanacak konseptin ilgi görmesi bekleniyor. Ayrıca Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği ve Anfaş organizasyonu ile  düzenlenecek farklı kokteyl ve şov sanatı olmak üzere 2 ana dalda gerçekleştirilecek ‘Türkiye Barmenler  Yarışması’  ve temel servis bilgisi, uluslararası servis teknikleri, içecek hazırlama teknikleri, gibi çok temel konularda düzenlenecek “Servis Sanatı Altın Tirbuşon Yarışması’nın  yurtiçi ve yurtdışından yüzlerce F& B yöneticisi, barmen, servis personeli ve sommelier’i fuara çekmesi bekleniyor.

Anfaş Bevex ve Food Product Fuarları’nda Türkiye geneli, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki; oteller, restoranlar, fast-foodlar, barlar, kafeteryalar, pastane zincirleri, süper marketler, gıda toptancıları, üniversiteler, okul kantinleri, resmi kurumlar, hastaneler, yurtlar, orduevleri, yemek fabrikaları ve tüm yiyecek içecek profesyonellerinden oluşan 45.000 ‘in üzerinde ziyaretçi Türkiye de gıda sektörünün en büyük buluşmasına hazırlanıyor.

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir