Zonguldak, turizm deneyimini kömür ocağına taşıdı

Haber: Hatice Ünal Bilen

TÜRSAB Boğaziçi BTK’nın organize ettiği Zonguldak İnceleme Gezisi kapsamında acentalarla bir araya gelen Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, maden müzesi ve kömür ocağını turizme açtıklarını belirterek, “Zonguldak’a sadece kömür ocağı deneyimi için bile gelinir.”  dedi.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Boğaziçi Bölge Temsil Kurulu (BTK) koordinasyonunda ve Batı Karadeniz BTK üyelerin de destek verdiği profesyonel turizm acentaları, 4-6 Mayıs tarihlerinde Zonguldak ev sahipliğinde “İki Katlı Şehir Zonguldak’ı Keşfet” info tur etkinliğinde bir araya geldi. Programın ilk gününde Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz başkanlığında acentalara yönelik bir değerlendirme ve istişare toplantısı düzenlenerek, şehrin turizm potansiyeli ve hedefleri ele ele alındı.

 

Visit Zonguldak markasıyla şehrin her geçen gün güçlendiğini belirten Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Kömür Jeoparkı’yla uluslararası markalaşma yolunda hızla ilerleyen şehrin info tur sayesinde turistik destinasyon olarak da acenta programlarına daha fazla girmesi  çağrısında bulundu. Tutulmaz, inceleme gezisiyle bölgeye gelen ziyaretçi sayısının artması ve turizm gelirlerinin yükseltilmesinin amaçlandığını söyledi.

Vali Mustafa Tutulmaz: “Zonguldak’a sadece kömür ocağı deneyimi için bile gelinir”

200 yıllık kömür kültürüne sahip Zonguldak’ın Türkiye sanayisinin lokomotif şehirlerinden biri olduğunu ifade eden Tutulmaz, 2016 yılında hizmete giren Zonguldak Maden Müzesi’nin şehir turizmi için öneminden bahsetti. Müzenin yanı sıra geçmişte kullanılan kömür ocağını da turizme açtıklarını kaydeden Tutulmaz, “Kömür ocağı deneyimini isteyen herkes yaşayabilir. Türkiye’de bunu görmek mümkün değil, belki ileride olabilir. Zonguldak’a sadece bu deneyimi yaşamak için bile gelinir. İnsana ayrı bir heyecan, ayrı bir adrenalin yüklüyor.” dedi.

Karaelmas Kömür Deneyim Ocağı”El ele Zonguldak turizmini yükseltelim”

Kömür ocaklarıyla birlikte turizmde bir hareket yakalamayı beklediklerini belirten Tutulmaz,  “Bugüne kadar çok fazla harekete geçirememişiz ama il olarak 3 yıldır ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bunlardan bir kısmı görünür hale geldi, verimini almaya başladık. İnşallah sizlerle el ele şehrimizi turizmde bir noktaya taşıyacağız.” dedi.

 

“Küresel Jeopark olacağımıza inanıyoruz”

Türkiye’nin tek taş kömürü havzasına sahip olan Zonguldak’ın jeolojik olarak birçok önemli oluşuma ve değere sahip olduğuna vurgu yapan Tutulmaz, Zonguldak Kömür Jeoparkı’nın UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı’na üye olması yolunda UNESCO’ya başvuru yaptıkları bilgisini de aktardı. Zonguldak Kömür Jeoparkı’yla uluslararası markalaşma yolunda hızla ilerlediklerini söyleyen Tutulmaz, “Şu anda sonuçlandırmaya çalışıyorlar. Küresel jeoparkta olacağız, buna inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

#zonguldak #zonguldakvalisi #mustafatutulmaz #zonguldakturizmi #zonguldakmadenmüzesi #zonguldakmadenocağı #karaelmaskömürdeneyimocağı #turizm #türsab #türsabzonguldakincelemegezisi #türsabboğaziçibtk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir