Anasayfa » Gastro Güncel » 9. Restoran Haftası 15 Ekim’de başlıyor!

9. Restoran Haftası 15 Ekim’de başlıyor!

Gastronomiyle sosyal ve kültürel yaşamın tüm dinamiklerini bir araya getiren Türkiye’nin ilk gastronomi festivali Restoran Haftası’nın 9.su bu sene 15 Ekim – 31 Ekim tarihleri arasında Türk Mutfağı temasıyla lezzet severleri hem yemeğe hem de yeni deneyimler yaşamaya davet ediyor.

15 gün süresince Türkiye’nin en iyi restoran, bistro ve kafelerinde Restoran Haftası’na özel hazırlanmış menüler gastronomi, tutkunlarını bekleyecek. İstanbul ve Gaziantep’ten şehrin en önemli restoranlarının katıldığı projede; kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için özel olarak hazırlanmış menüler ile geleneksel lezzetler, yerel malzemelerle hazırlanan yenilikçi yemekler, sokak lezzetleri ve özel tarifler lezzet tutkunlarına yepyeni deneyimler yaşatacak. Gastronomi & Pazarlama Danışmanlık Firması Dude Table tarafından düzenlenen Restoran Haftası’nın gastronomi partneri bu yıl da Türk Mutfağı’nı ve yerel değerlerini korumak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Metro Türkiye olacak.

15 – 31 Ekim tarihlerinde Gaziantep’te

Gelenekselleşen ve merakla beklenen, öncü lezzet buluşması Restoran Haftası, bu yıl 15 – 31 Ekim tarihlerinde gastronominin başkenti İstanbul ve Unesco korumasında olan eşsiz bir mutfak kültürüne sahip Gaziantep’te “Türk Mutfağı” teması ile gerçekleştiriliyor. Ülkemizin en iyi restoranlarının büyük bir heyecanla katıldığı Restoran Haftası, her sene sahiplendiği konular ile Türk mutfak kültürüne katkıda bulunurken gerçekleştiği tarihlerde şehir hayatına renk, yeme içme sektörüne ise canlılık katıyor.

Gastronomi partneri, Metro

Türk Mutfağı’nın değerlerine sahip çıkmak hedefiyle yola çıkan ve attığı her adımda Türk mutfak kültürünü korumak, yaygınlaştırmak ve geliştirmek misyonuyla hareket eden Metro Türkiye, Restoran Haftası’nda üstlendiği gastronomi partneri rolü ile yerel değerlere bir kez daha sahip çıkıyor.

 10’larca şef ve restoran ile güçlerini birleştiriyor

Türkiye gastronomisine ve sürdürülebilir geleceğe yatırımlarını sürdüren Metro Türkiye, bu anlayışının bir yansıması olarak bu yıl da Restoran Haftası’nda üstlendiği gastronomi partneri rolü ile onlarca şef ve restoran ile güçlerini birleştiriyor. Ülke gastronomisine yön veren restoranlar ve Derin Arıbaş, Kaan Sakarya, Didem Şenol, Tevfik Alparslan, Deniz Temel, Aydın Demir, Faysal Üren, Rıza Belenkaya, Hazer Amani, Cihan Kıpçak, Üryan Doğmuş, Giancarlo Gottardo, İsmet Saz gibi mutfak kültürümüze değer katan onlarca şef, Restoran Haftası’nda Türk mutfağı menüleri ve etkinlikleri ile misafirleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Menülerde yok yok!

Restoran Haftası süresince restoranlarda, yerel malzeme dokunuşu ile hazırlanan farklı menü alternatifleri sunuluyor. 35 TL olan Öğlen Menüleri ve 55 TL olan Akşam Menülerine ek olarak tüm dünyada Michelin yıldızlı restoranlarda sunulan ve bizzat sunulduğu restoranın şefinin yarattığı en özel lezzetlerin bir arada deneyimlenebileceği “Tadım Menüleri” de yer alıyor. Bu sene ayrıca yeni bir kategori olarak Restoran Haftası menülerinde 35 TL’den de Kahvaltı Menüleri sunulacak.

Restoran Haftası’na katılan restoranlar, Türk Mutfağı’nın beğendili tas kebabından saray usulü zeytinyağlılara, İstanbul mutfağının geleneksel lezzetleri arasında yer alan topik ve uskumru dolmasından ülkemizin farklı bölgelerine ait yerel malzemeler ile hazırlanan yeni şehir mutfağımızdan örneklere, Tire köftesinden tepsi kebabına, kaytaz böreğinden künefeye, Antakya tuzlu yoğurdundan İzmir’in sakız tatlısına bölgelere özgü onlarca yemeğe öğlen, akşam ve tadım menülerinde yer verilecek.

Bu yıla kahvaltı menüleri de eklendi

Bu yıl ilk defa yer alan kahvaltı menülerinde ise tam bir lezzet deneyimi yaşanacak. Herkesçe beğenilen ve ülkemizin Alaçatı, Bozcaada, Karadeniz, Van, Antep, Antakya gibi bölgelerine ait kahvaltı konseptleri “kahvaltısız olmaz” diyenlere tam bir lezzet şöleni yaşatacak. Antakya’nın coğrafi işaretli Sürk peyniri, Bergama’nın tulum peyniri, Edremit Sepet, İsli Çerkez, Ezine ve Anadolu peynir çeşitlerinden ülkenin tüm coğrafyalarından peynirlere, Urla’nın hurma zeytini, Edremit’in çiziği, Nizip Tapan, Akhisar Domat, Ayvalık Yuvalama, Mardin halhalı zeytinleri, Muğla çam balı, Kastamonu kestane balı, Datça Çiçek Balı, Kandıra manda kaymağı, Trabzon yayık tereyağı, Kayseri ve Kastamonu pastırması, pişi, kumru, mevsimin tüm taze yeşillikleri, soğanlı saray yumurtası, patatesli anne yumurtası, su böreği, acılı ekmek, Bozcaada ekmeği, Germiyan ekmeği, Patatesli Bolu ekmeği kahvaltı menülerinde sunulan lezzetler arasında yer alıyor.

Keyif dolu etkinlikler

Hafta boyunca, nefis lezzetleri tatma imkanının yanı sıra birbirinden öğretici ve keyifli etkinlikler de düzenlenecek. Restoran Haftası’nın partnerlerinden Kanyon’da 20 Ekim’de gerçekleştirilecek olan “Restoran Haftası Tek Lokmada Türk Mutfağı” etkinliğinde, restoranların bu festivale özel hazırladıkları tek lokmalık lezzetler gastronomi tutkunlarıyla buluşacak. Bu özel günde ayrıca, keyifli müzik dinletilerinin de eşlik edeceği workshoplar ile uzmanlar, ünlü şefler ya da yemek kitabı yazarları gibi konuklar ile sohbet buluşmaları da gerçekleştirilecek.

Hafta boyunca İstanbul’daki restoranlarda Restoran Haftası’na özel menüler sunulurken Metro iş birliğiyle ülkenin en önde gelen şefleri ile deneyimsel tadımların yapıldığı “Tadına Bakma Sanatı” etkinliği de gerçekleştirilecek. Social Table etkinlikleri, uzmanlar ile workshoplar, ülke mutfağının gizli kahramanları üreticiler ile sohbetler ve tadına doyulmaz sokak lezzetlerinin sunulduğu Sokak Yemekleri Partisi’nin yanı sıra Gastro Art, Gastro Fashion temalı etkinlikler de Restoran Haftası’na renk katacak.

 

İnceleyin

Gastronominin, ilk 3’ü bir arada etkinliği GASCONFAIR geliyor!

GASCONFAIR, gastronomi sektöründe ilk defa kongre, konferans ve fuarı 12-15 Şubat 2020 tarihinde Nişantaşı Üniversitesi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz