Anasayfa » Sektör » Ar Yıldız Genel Müdürü Yalım Yönter: “Turizme yatırımlarımızı arttırdık”

Ar Yıldız Genel Müdürü Yalım Yönter: “Turizme yatırımlarımızı arttırdık”

Çelik mutfak malzemeleri üreticisi Ar Yıldız, Galeri Kristal işbirliği ile turizm ve gastronomideki payını arttırıyor. 2013’ün ilk altı ayında %30’un üzerinde bir büyüme kaydeden firma, yılın ikinci yarısında da bu büyümeyi sürdürmek istiyor.

Çelik mutfak malzemeleri üretiminde Türkiye’nin söz sahibi firmalarından biri olan Ar Yıldız,  turizm ve gastronomiye yaptığı yatırımlar ile sektördeki gücünü koruyor. Yakın bir dönemde Kilit Şirketler Grubu’na bağlı Galeri Kristal ile bir işbirliği sürecine girerek turizm sektöründeki etkinliğini daha da arttıran firmanın sektörden beklentilerini ve yatırım planlarını Ar Yıldız Genel Müdürü Yalım Yönter ile konuştuk.

Ar Yıldız’ın üretim faaliyetlerinden, kapasitesinden ve pazardaki konumundan kısaca bahseder misiniz?

Ar Yıldız Çorlu üretim tesisleri 71 bin m2 alan üzerinde kurulu 36 bin m2 kapalı alana sahip olup, Türkiye’nin en büyük ve en modern tesislerinden biridir. Yıllık ortalama 3.220 ton çelik işleme kapasitesi bulunan fabrikamızda toplam 1.100 adet Makina parkuru bulunmaktadır. Bugün Ar Yıldız, Türkiye’nin en seçkin zincir otelleri ile pazarın nabzını tutarken, aynı zamanda dünya markalarıyla rekabet edecek bir güce de sahiptir.

 

2013 yılına özel yeni ürünleriniz, yeni yatırımlarınız oldu mu?

2013 yılında planlanan toplam 7 model ÇKB modeli, teşhir stantları ve aksesuarı ile birlikte çok zengin bir koleksiyonu yatırımcıların beğenisine sunmuş bulunmaktayız.

Kısa bir dönem önce Galeri Kristal ile ortaklık yaptınız. Söz konusu bu işbirliği Ar Yıldız’ın üretim kapasitesi ve gastronomi pazarındaki hedeflerine nasıl yansıdı?

Galeri Kristal ile yaptığımız işbirliği sayesinde gastronomi sektöründe masaüstü, set üstü ve mutfak alanlarında büyük atılımlar yaptık. Bunda Galeri Kristal’in engin turizm tecrübesinin katkısı büyük oldu. Üstelik bu sadece tedarikçi bazında da değil, Türkiye’deki birçok zincir otelde yüksek kapasitelere sahip olması bizim için artı bir değerdi. Bunu Ar Yıldız olarak kendi planlamamızda büyük bir şans olarak görmekteyiz. Galeri Kristal ortaklığı ile birlikte Kilit Şirketler Grubu’nun bir üyesi olarak dünya markası olma yönünde emin adımlarla ilerliyoruz. Hükümetimizin 2023 yılındaki hedeflerini kendimize yol haritası olarak benimsemiş durumdayız.

Türkiye’de en çok hangi bölgelere odaklanıyorsunuz?

Turizm başkenti olarak kabul gören Antalya ve bağlı bulunduğu Akdeniz’deki sektör liderliğimizi Galeri Kristal ile birlikte geliştirerek devam ettirmekteyiz. Bunun yanı sıra Ege ve özellikle İstanbul’da bulunan en seçkin otellerin de ilk tercihleri arasında yer almaktayız.

Turizme sektöründeki üretim hacminiz ve kapasiteniz nedir? Gelecek dönemde herhangi bir kapasite artışı öngörüyor musunuz? Yeni yatırım planlarınız var mı?

Turizm sektöründe ülkemize her geçen sene gelen turist sayısında bir artış ve buna bağlı yatırımlarla doğru orantılı bir büyüme öngörümüz bulunmaktadır. Biz de her yıl üretim kapasitemizi daha da arttırarak Türkiye’nin ürün gamı en geniş işletmesi haline geldik.

 

2013 yılı satış ve pazarlama faaliyetleri açısından nasıl geçiyor? Gelecek yıla ilişkin beklenti ve öngörüleriniz nelerdir?

Yeni yatırımlarla birlikte ilk 6 ayda 2013 için belirlediğimiz %30 büyümenin önünde gitmekteyiz. Yılın ikinci yarısında da bu büyümeyi yakalayacağımızı öngörüyoruz. Turizmdeki büyüme hedefleri ve olgularıyla 2014’de bu büyüme rakamlarını şimdiden hedeflerimiz olarak belirledik.

Sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Türkiye olarak jeopolitik önemi çok büyük bir ülke. Geçmişi, tarihi ve doğa güzellikleriyle dünyanın eşsiz ülkelerinden biri. Her geçen gün büyüyen ekonomisi ve genç nüfusu ile hükümetimizin koyduğu hedefler doğrultusunda şirket hedeflerimiz ile gastronomi sektörünün daha büyüyüp gelişeceğini öngörmekteyiz. Bununla doğru orantılı olarak pazarlama ağımızda her geçen gün geliştirme ve modernleştirmekteyiz. Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına yaptığımız yatırımlar da sürüyor.

 

İnceleyin

Akdeniz kruvaziyer sektörü 7-10 Mayıs’ta Kuşadası’nda

Akdeniz Çanağında 31 ülkeden 120 limanın üyesi olduğu Akdeniz Kruvaziyer Limanları Birliği MedCruise’un 54. Genel ...

Bir Yorum

  1. Mustafa okyay

    Kaliteli mallar üretip satiyorsunuz bence bu sektorde en iyisi sizsiniz size bağlı olmasam bile sizin satış danişmaniyim ve ürünü satarken gönül rahatliyla satıp müşterinimizin memnun olucani bilmek büyük bi sevinç Ar Yıldız ürünlerini bilen müşterilerimiz alıyor çoğu müşterilerimiz firmayı hayatı boyunda duymamış böyle kaliteli bi firmadan ve ürünlerden bilmedi için çekinerek alıyor özellikle genç nesil. inanıyorum ki büyük televizyon reklamları Ar Yıldız ürünlerini daha büyük yerlere taşıcak çünkü ürünlerin kalitesi ortada ucuz olan kahvaltı takımlarında biraz daha göze hitap eden renkler ve modeller olursa 1 tik daha ileriye taşıyanı düşünüyorum iyi çalışmalar. Uğurlu çeyiz karara şubesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz