Anasayfa » Tezer Öner » Master Plan, Master Şefe karşı!

Master Plan, Master Şefe karşı!

Spread the love

Benim en favori programım “Master Chef Junior USA”. 8 – 13 yaş gurubu çocuklarla yapılan bir yemek yarışması ve 3 Michelin yıldızlı şef programın ana yapımcısı, yemek ve şef reklamı yapmayacağım. Zaten kıskançlıktan ölüyorum. Ama program harika ön seçmelere binlerce çocukla başlayıp sonra 24 çocukla her hafta canlı yayın yapıp, ikişer ikişer eleyerek finalde Master Chef Junior unvanı ve para ödülü veriyorlar. Yemin ediyorum o çocukların yaptıkları yemekleri Türkiye’de şef adı altında gezen nice babalar yapamaz! İşte her konuda bir master olması güzel bir duygu. Nedir master? Usta…  En iyi bilen adam… Tecrübesiyle yemiş yutmuş sen tabağında kalan kırıntıları tırtıklamaya çalışırken o da isterse sana el verip biraz öğreten adam. Bizim de master planlarımız var. Özellikle turizm sektörü tabii ki benim ilgi alanım ve profesyonel yaklaştığım bölüm. Ancak biz master da bulamıyoruz, planını da yapamıyoruz. Hasbelkader geçmiş rakamlara baka baka önümüzdeki sene bu kadar adam gelir, yok gelmez, şu kadar gelir tahminlerinden öte ben daha master’ini de, planını da göremedim.

En son beklediğimiz plan ha bugün ha yarın ha yılbaşı da geldi ha kar tatili de bitti derken, sezon gidiyor kardeşim demeye kalmadı Sayın Bakanımız açıklama yaptı. Ne zaman? 10 Nisan 2019 günü! Bazı yerlerde sezon çoktan açılmışken… Ne dedi? Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Turizm Master Planı’ nın hazırlığına başladığını ifade etti. Tüm paydaşların katılımı ile hazırlanacak olan Turizm Master Planı’nın Kültür ve Turizm Bakanı tarafından en geç eylül ayında kamuoyu ile paylaşılacağını dile getiren Albayrak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu plan çerçevesinde turizmde hem ülke ve destinasyon çeşitliliğini hem turist sayısını hem de turist başına düşen geliri arttırarak 4 yıl içerisinde 70 milyon turist 70 milyar dolar turizm gelirine ulaşma hedefi gerçekleştirilecektir. Bu plan çerçevesinde gastronomi, inanç, kültür, golf, kış ve kongre turizmleri başta olmak üzere kıyı turizmine çeşitlilik ve turizm gelirimize katkı sağlanmış olacaktır. 2019 yılı içerisinde YEP planlarımızla uyumlu biçimde 2019 yılı turist sayısı 50 milyon kişinin, turizm geliri ise 35 milyar doların üzerinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Ayrıca kurulacak olan Turizm Geliştirme Fonu ile de hem ülkemiz turizminin tanıtımı daha etkin yapılacak hem de turizmde bölgesel çeşitliliğin arttırılması için yatırımcılar teşvik edilerek yatırımlara destek olunacaktır.”

(Bakanlık sitesinden alıntıdır.)

Benim 4 yılım yok! Bu açıklama günü anladık ki bu yıl da gitti. Temmuz ilk haftası küçük bir tur attım. Genel olarak her yer boş. Seçimdi, ramazandı, kurbandı, ha şimdi geldi derken aralar boş kalmış. Turizmciler sıkkın fiyatlara dayanıyorlar, onlar dayandıkça iç turizm ölüyor. Yabancı ehh… Almanları zaten korkuttuk gelen yok kadar az… O kadar zor muydu bu master plan? Bir master mi getirseydik bizde kalmamışsa komşudan alalım… Adamlar hem bizim sayemizde turizmi düzeltti hem adaları işgal etti hem de şimdi bizi istemiyorlar, teknelere ceza yağmur gibi ve bizim şirketler hala oralara tur tekne götüreceğiz diye birbiriyle yarışıyor. Yok kardeşim master lazım. Şöyle “höt oturun” diyecek oturacaklar.

Yunanistan’a gidene ekstra 200 Euro vergi koyarım diyecek, önce bizim otellerimiz diyecek, bunu derken otellere fiyata dayanana ben de dayak atarım diyecek, reklam ve bölge tanıtım planlarını yapacak ve bölgenin tüm paydaşlarını eğitime sokacak, gelir ve kültür bölgeleri ile yerli yabancı segmentasyonu yapacak… Yani… Aaa master plan gibi oldu… Dur ben yarışmama döneyim master chef junior seyretmek daha iyi… Adam harbi master, o çocuklar bizden olsa mutfağın canına okumuşlardı. Ama bu paşam hepsini ip gibi dizip muma çeviriyor. Yetmiyor bir de şaheser yemekler yaptırıyor. Ağlayana dağılana hiç gidip agucuk yapmıyor. Vazgeçmek istiyorsan kapı orada diyor. Hiç gideni görmedim. Herkes maçasını sıkıp yemeği layıkıyla yetiştiriyor. Hani “gelinim sana söylüyorum kızım sen anla” bilmem anlatabildim mi? Bu paşanın bir de binlerce restoran düzelttiği başka bir programı var ki bence tam bir şaheser… Gerekirse o tava o lokantanın sahibinin kafasına uçuyor… Master biraz disiplinli olur değil mi? Cezası olur, ödülü olur, adil olur, denetimi olur, kimseye iltiması olmaz, plan dediğin planlı olur. Uyan olur uymayan bertaraf olur…  Adam gibi sektörü yakasından tutup uzaya atar… Master… Bir de Kung-Fu’da var… Dur ona hiç girmeyelim… Yazınız bol kazançlı geçsin…

İnceleyin

Tezer Öner: Cilala parlat… Değmesin yağlıboya

Spread the loveDeğerli okurlarımız, 2019 bitti. Bu ne demek? Yılbaşı ve yeni bir yıla ümitle, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz