Anasayfa » İş'te Kadın » Nihan Sıcakkanlı: “Turizmden kopamayacağıma çok emindim, öyle de oldu…”

Nihan Sıcakkanlı: “Turizmden kopamayacağıma çok emindim, öyle de oldu…”

Röportaj: Hatice Ünal Bilen Fotoğraflar: Oğuz Günal

Artaş Grubu Turizm Yatırımları bünyesindeki Radisson Blu Hotel Vadistanbul ve Radisson Residences Vadistanbul’un Genel Müdürü. Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu. 2010 yılından bu yana turizm-otelcilik sektörünün içinde. “Çok sosyal ve dışa dönük bir çocuktum. Aslında turizmci olmak gibi bir hayalim yoktu ama insana yönelik ve iletişime dayalı bir meslek seçeceğim konusunda çok nettim.” diyen Nihan Sıcakkanlı ile iş yaşamının kilometre taşlarından hedeflerine, Artaş Turizm Grubu çatısı altındaki sorumluluklarından  turizmde kadın olmaya dair pek çok konuyu konuştuk.

Nihan Hanım, öncelikle sizi kısaca tanımak istiyoruz. Nerede, nasıl bir ailede büyüdünüz, idealleriniz neydi, eğitim hayatınızın şimdiki Nihan Sıcakkanlı olmanızdaki etkisi ne oldu?

Her zaman çok sosyal ve dışa dönük bir çocuktum. Aslında, turizmci olmak gibi bir hayalim yoktu ama insana yönelik ve iletişime dayalı bir meslek seçeceğim konusunda çok net olduğumu söyleyebilirim. Lisede hayalim sosyolog olmaktı ve bu nedenle lisans eğitimimi Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladım. Üniversitede okurken, psikoloji ve felsefe merakım başladı ve bu alanda formasyon aldım. Aldığım bu eğitimlerin iş hayatım boyunca, özellikle mevcut pozisyonumda empati kurma, çözüm üretme, kriz yönetimi gibi konularda çok ciddi faydasını görüyorum. Ailemde ve çevremde çok sayıda turizmci olması nedeniyle kendimi turizm sektöründe buldum diyebilirim.Turizmci olma fikrine kadar hangi yollardan geçtiniz? Bize çalışma hayatınızın kilometre taşlarını anlatabilir misiniz?

Öğrenimini gördüğüm sosyoloji bölümü, çok geniş bir çalışma alanı sunuyor. Hem üniversite sırasında hem de mezun olduktan sonra birkaç farklı sektörde deneyimlerim oldu. Sonrasında yabancı dilimi geliştirmek için Londra’da eğitim aldım ve ardından Türkiye’de uluslararası ve lokal olmak üzere hemen hemen tüm otellerin teknoloji, bakım-onarım ve yazılım sağlayıcısı Protel’in satış departmanında göreve başladım, bu sürecin benim için bir okul olduğunu söyleyebilirim. Çalışma süresi boyunca birçok otelin satış, ön büro, muhasebe departmanlarından F&B’ye kadar hemen hemen tüm birimlerde çalıştım. Oteldeki bütün departmanları tecrübe etmek ve İstanbul’daki birçok otelin açılışına şahit olmak benim için oldukça heyecan vericiydi. Artık, bu sektörden kopamayacağıma çok emindim ve öyle de oldu. Protel’den sonra meslek hayatıma, Artaş Grubu Turizm Yatırımları bünyesindeki Radisson Blu Hotel Vadistanbul ve Radisson Residences Vadistanbul’da devam ediyorum.

Süreç ise şu şekilde gelişti, Radisson Hotel Group bünyesinde bulunan Radisson Blu markasının ilk rezidans projesi açılışında satış ve pazarlama direktörü olarak yer aldım. Bu süreçte açılış ekibi olarak kısa sürede çok güzel işler başardık ve özellikle rezidans yönetimi ve satışı konusunda sektöre öncülük ettik. Bu dönem benim için de birçok açıdan öğretici ve kendimi geliştirebileceğim bir dönem oldu, kendi adıma paha biçilemez tecrübeler ve deneyimler edindim. Orada edindiğim bilgi birikimi ve tecrübenin ardından grup bünyesindeki yeni marka olan Radisson Residences Vadistanbul’a geçtim. Artaş Grubu ile nasıl tanıştınız? Radisson Residences Vadistanbul Genel Müdürlüğü teklifi nasıl geldi? Bu pozisyona ilave olarak yakın bir zamanda Radisson Blu Hotel, Vadistanbul Genel Müdürlüğü görevi de size verildi, süreci anlatır mısınız?

Artaş Grubu Turizm Yatırımları Koordinatörü Sayın Recep Arifoğlu ile Protel’ de çalıştığım dönemden tanışıyorduk. Grup otellerinden biri olan Radisson Blu Hotel Kayseri’nin açılışında, birlikte daha yoğun çalışma şansına sahip oldum. Az önce belirttiğim gibi, Radisson Hotel Group bünyesinde bulunan Radisson Blu markasının ilk rezidans projesi açılışında satış ve pazarlama direktörü olarak yer almıştım. Orada edindiğim bilgi birikimi ve tecrübenin ardından, grup bünyesindeki Radisson Residences Vadistanbul’a Genel Müdür olarak atandım. Sonrasında Radisson Blu Hotel Vadistanbul’un da genel müdürlük sorumluluğunu devraldım ve halen iki tesiste görevime severek devam ediyorum.

Hem otel hem residence olarak, geçtiğimiz yılı nasıl geçirdiniz? Doluluklar nasıldı, hangi pazarlardan misafirleri ağırladınız?

Radisson Blu Hotel Vadistanbul ve Radisson Residences Vadistanbul, İstanbul’un yeni iş ve yaşam merkezi olarak Ayazağa’da hayata geçirilen Vadistanbul’un bünyesinde yer alıyor. İstanbul’un Maslak, Nişantaşı, İstiklal Caddesi gibi merkezlerinin alternatifi olarak geliştirilen Vadistanbul’un oteli, residencesi, AVM’si, ofisleri ve konutlarıyla gündüz nüfusu yaklaşık 40 bin kişiyi buluyor. Birçok ilklere imza atılan projede, ülkemizin ilk havarayı da Vadistanbul’da hayata geçirildi ve şehrin metro ağına doğrudan özel bağlantı sağlandı. Yeni havalimanına yakın bir noktada konumlanan Vadistanbul projesi, TEM ve E-5 otoyollarına da kolay ulaşım imkanıyla da dikkatleri çekiyor.

Otel ve residence olarak, yerli ve yabancı uzun dönem konaklama ihtiyacı olan misafirlerle beraber, iş ve eğlence amaçlı kısa dönem konaklama ihtiyacına da cevap veriyoruz. Yanı başımızda yer alan Maslak, Levent ve Kağıthane’ye olan yakınlığımız ve İstanbul Havalimanı’na yalnızca 30 km mesafede bulunan konumumuz ile özellikle iş amaçlı seyahatler için tercih sebebi oluyoruz. 2019 yılı, hem otelimiz hem rezidans olarak açılış senemiz olmasına rağmen verimli ve hedeflere ulaştığımız bir yıl oldu. İç pazarın yanı sıra, Amerika, Avrupa ülkeleri, Ortadoğu, Uzakdoğu ve Rusya dahil dünyanın dört bir yanından misafir ağırladık. Geçtiğimiz yıl ülke genelinde olduğu gibi rezidansımızda ise, özellikle yaz aylarında doluluğun büyük bir kısmı Ortadoğulu misafirlerimiz oluşturdu.

2020’ye nasıl girdiniz, ocak-şubat ayları nasıl geçti? Mart ayıyla birlikte ilan edilen pandemi sürecinden ve genel anlamda, Covid-19 salgını etkisinde, otel ve residence olarak yıl kapama tahminleriniz ne olur?

Bu yıla çok güzel başladık. Ocak, şubat ve mart aylarını hedeflerimizin üzerinde  tamamladık. Ancak, Dünya Sağlık Örgütü (WTO)’nün mart ayında pandemi ilan etmesiyle birlikte, tüm dünya gibi bizler de bu salgından olumsuz etkilendik. İleri tarihe ertelenen organizasyonlarımız, düğünlerimiz oldu. Bu zorlu süreçte, grubumuz için çok değerli olan ekibimizle, otel ve residence olarak hizmetlerimize hiç ara vermeden devam ettik. Önceliğimiz, misafirlerimizin, çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın sağlık, emniyet ve güvenliğini sağlamak oldu. Bu amaçla dünyanın lider gözetim, denetim, test ve belgelendirme kuruluşu SGS ile iş birliği içinde olarak “Radisson Hotels Güvenlik Protokolü’’ adlı yeni bir derinlemesine dezenfeksiyon programını devreye aldık. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen ve komisyon içerisinde Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ile ilgili Bakanlıklar ve kurumların da bulunmuş olduğu Güvenli Turizm Sertifikasını almaya hak kazanan ilk turizm işletmeleri arasında yer aldık. Haziran ayındaki yeni normalleşme sürecinin başlaması ile bizler de tesislerimizde misafirlerimizi konuk etmeye başladık. Ülkemizde ve dünyada uygulanan seyahat kısıtlamaları ve zorunlu karantina uygulamalarının azalması ile sektörümüzün canlanacağını umuyoruz ve öngörüyoruz. Dünyamızın ve insanlığın bir an önce bu süreci atlatıp, yeniden eski yoğun günlerimize dönmesini diliyoruz.Krizin olumsuz etkilerine rağmen grup yatırımlarıyla alakalı güzel gelişmeler de var. Artaş Grubu  yatırımlarında neler oluyor, bir de sizin ağzınızdan dinleyebilir miyiz?

Oteller 7/24 yaşayan yerler, bu nedenle sonsuz deneyim yaşama imkanımız var. Çoğu zaman çok yorucu olduğunu kabul ediyorum. Ama karakterim gereği bu dinamizm beni her zaman canlı tutuyor ve işe her gün aynı motivasyonla gelmemi sağlıyor. Artaş Grubu olarak, misafir memnuniyetini her zaman ön planda tutuyoruz ve istisnasız her misafirimizin unutulmaz deneyimlerle otellerimizden ayrılmasını hedefliyoruz, bunun için ekip olarak çok çalışıyoruz. Bize gelen olumlu geri dönüşler, emeklerimizin karşılığını aldığımızı gösteriyor, bu da beni ve ekibimizi inanılmaz mutlu ederek, daha da başarılı olmak için motive ediyor.

“Globaldeki başarımızı ekibimize ve her yaptığımız işten keyif almaya borçluyuz”

Nitekim sizin de belirttiğiniz üzere, dünyanın en önde gelen rezervasyon sistemlerinden Booking.com kanalıyla otelde konaklayan misafirlerin oyları ile belirlenen listeye göre, Radisson Residences Vadistanbul, dünya sıralamasında 7. sırada yer alarak, ilk 10’daki otellerin arasına yerleşen tek residence oldu. Aynı listede, zirvede olan otel, grubumuzun Kayseri’deki oteli oldu. Radisson Blu Hotel Kayseri 9.5 puan ile dünyadaki tüm Radisson markalı oteller arasında ilk sıraya yerleşti. Grup bünyesindeki otellerimiz, müşteri memnuniyetinde dünyadaki lider turizm tesisleri arasında bulunuyor. Global çapta elde ettiğimiz başarılarımıza bakınca, bence başarımızın sırrı, enerjik, pozitif ve yeniliklere uyum sağlayabilen ekiplerle çalışmaktan ve yaptığımız her işten keyif almaktan geçiyor.

“Hayatta hiçbir şeyden pişmanlık duymadım, yaşadığım her şeyin bir sebebi olduğuna, her olumsuz tecrübenin bana bir şeyler kattığına ya da gelecekte yaşanacak başka bir zorluğa hazırladığına inanıyorum. Yaşadığım her tecrübenin beni ben yapan unsurlar olduğunu düşünüyorum.”Malum, geleneksel bir toplum beklentisi olarak kadının evde de önemli görevleri söz konusu. Peki iş-aile-ev üçgenini nasıl dengeliyorsunuz? Biraz da özel hayatınızı, özel zevklerinizi konuşalım mı?

İşim ve karakterim gereği biraz kuralcı bir insan olduğumu, bu yönümün ev hayatıma da yansıdığını söyleyebilirim. Tıpkı işte olduğu gibi, evde de her şey bir düzen ve sistematik içerisinde. Düzenli, disiplinli, kuralcı olan bu halim, aldığım eğitimler ve insan ilişkilerindeki başarım ile birleşince, ortaya başarıya odaklı ve bu başarıyı eğlenerek elde eden bir yaşam modelini ortaya çıkıyor. Tabii buradan hem anne hem de iş kadını olmanın çok kolay olmadığını da itiraf edeyim. Az önce de belirttiğim gibi, iş yaşantımda düzenli ve planlı olmam, özel hayatımı daha rahat yönetmemi sağlıyor. Bu dengeyi sağlamada ve korumada, en büyük desteği eşimden görüyorum. 5 yaşında bir oğlum var ve sınırlı olan boş vaktimin büyük bir bölümünü ona ayırıyorum. Onunla vakit geçirmek, oyunlar oynamak, sohbet etmek bana hem enerji veriyor hem de hayata karşı daha pozitif olmamı sağlıyor.  Eşim de oğlumun öz bakımı dahil olmak üzere onu yetiştirmede kendimi hiçbir konuda yalnız hissettirmiyor ve bana sosyalleşmek, sevdiklerimle vakit geçirmek için alan bırakıyor.

En büyük hobim ise, vakit buldukça resim yapmak ve sanat galerilerini gezmek. Yeni sanatçılar tanıyarak, onların dünyalarını anlamaya ve hissetmeye çalışmak, bana yeni bakış açıları kazandırarak, ufkumu genişletiyor. Pandemi öncesi, eşimle beraber dünyayı keşfetmek ve farklı lokasyonlarda farklı kültürleri deneyimlemek, kendimizi yenilememizi sağlıyordu. Umarım, bol bol seyahat ettiğimiz günlere en kısa zamanda geri döneriz.Erkek egemen bir sektörde kadın yönetici olmak üzerine neler söylersiniz?

Kadınlar doğası gereği çok yönlüdür ve kadının özünde olan üretkenlik, çok yönlülük, özellikle içinde bulunduğumuz turizm sektöründe kadınların birçok kademede yer almasını ve başarılı olmasını sağlıyor. Ne yazık ki, buna rağmen TÜİK verilerine göre sektörümüzde kadın yönetici oranı hala sadece %9.33. Bu da özellikle sektörümüzde alınacak uzun bir yolumuzun olduğunu gösteriyor.  Aynı zamanda, uluslararası otel zincirlerinin kadın istihdam etme konusunda sektöre liderlik etmesi, geleceğe daha iyi bakmamızı sağlıyor. Özellikle, Artaş Grubu, sektörde kadın istihdam edilmesine yönelik önemli adımlar atıyor, öncülük ediyor ve kadınların önünü açıyor. Ben de kadın çalışanlarımın yöneticilik yolunda yanında olmaya ve onlara naçizane yol göstermeye çalışıyorum.

Hayatınızda bundan sonra neler olsun istiyorsunuz? İleriye dönük planlarınız var mı?

Sektörel olarak benim ve meslektaşlarımın beklentisinin, en kısa sürede ülkemizin ve tüm dünyanın yaşamış olduğu pandemiden kaynaklı bu üzücü durumu en az kayıpla atlatıp, eski yoğun günlerimize geri dönmek olduğu bir gerçektir. Bireysel olarak hayalimin ise, kısa vadede tecrübelerim ve kişisel özelliklerimin de yardımıyla bağlı bulunduğum Artaş Grubu’na değer katmak ve uzun vadede ise yöneticisi olduğum Radisson Blu Hotel Vadistanbul ve Radisson Residences Vadistanbul’ un dünyada misafir memnuniyeti ve hizmet kalitesiyle ile tanınan oteller arasında yer almasına devam etmesini sağlamak olacaktır.

#ArtaşGrubuTurizmYatırımları #RadissonBluHotelVadistanbul #RadissonResidencesVadistanbul #NihanSıcakkanlıröportaj #iştekadınröportaj #turizmdekadınröportaj #haticeünalbileniştekadınröportaj

 

 

İnceleyin

İzin çıkmadı: Oteller yeme içme hizmetini sadece misafirlerine verebilecek

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Konaklama Tesislerindeki Restoranlar” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, yeme-içme yerleri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz