Deniz, güneş ve Bobby

Yaz geldi… Okullar tatile giriyor. Hepimiz yazlıklara ve otellere tatile gitme planları yapıyoruz. Özellikle son günlerde tekrar başlayan klasik tartışmayı bu defa ben de yazmak istedim. Çünkü her geçen gün sahiplenilen köpek ve kedi sayısında ciddi bir artış var. Peki tartışma nerede? Köpeklerin denize girmesi yasak mı serbest mi? Kuralları var mı?

Tezer Öner

Öncelikle kediler bu konudan muaf çünkü kediler her yerde ve sudan da hoşlanmıyorlar. Bunu hepimiz biliyoruz. Ama patili diğer dostlarımız tam tersi bizimle sahilde oynamaktan ve denize girmekten büyük bir mutluluk duyuyor. Şahsen ben bir köpeksever olarak sahilde sahipli ve tasmalı hiçbir kuçudan rahatsız olmuyorum.

Duruma bakacak olursak; öncelikle maalesef bir dini sebep söz konusu. Kısaca özetlemek gerekirse, İslami düşüncede bir hayvanın ağzı değen suya girilmez veya içilmez diye özetleyebiliriz. İkincisi de Mavi Bayrak kuralları… Aşağıdaki paragrafı Mavi Bayrak Türkiye web sitesinden virgülüne bile dokunmadan aldım. Sonrasına kişisel yorumumu ekleyeceğim.

‘’Kriter 23: Köpeklerin ve diğer evcil hayvanların plaja erişimi sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir. Yardım köpekleri dışında köpek veya evcil hayvanların Mavi Bayraklı bir plajda veya daha büyük bir plajın parçası olan Mavi Bayraklı alanda bulunmasına izin verilmez. Evcil hayvanların varlığına yerel ve ulusal mevzuat tarafından izin veriliyorsa; hayvanlara yalnızca iç plaj alanındaki park alanlarında, yürüyüş yollarında ve gezinti yerlerinde izin verilir ve hayvanlar kontrol altında olmalıdır. Plajda atlı polis devriye geziyorsa, dışkı maddelerinin plajı kirletmemesini sağlamak için önlemler alınmalıdır.

Mümkün olan her yerde başıboş hayvanlar yönetilmeli ve başıboş hayvanların sahilden uzaklaştırılması için sistemler kurulmalıdır. Başıboş hayvanların plaja erişimini engellemek için de önlemler alınmalıdır. Başıboş hayvanlar plaja girebiliyor ve kontrol edilemiyorsa, plaj işletmecisinin/yerel otoritenin halkı bu konuda bilgilendiren tabelalar dikmesi tavsiye edilir. Ayrıca, plajda başıboş hayvanların görülmesi halinde halkın ne yapması gerektiği konusunda bilgi verilmesi de tavsiye edilmektedir.”

Bu kriter, dünyanın her yerindeki Mavi Bayraklı plajlarda zorunludur ve yüzme sezonuna karşılık gelen ödül sezonu boyunca geçerlidir. Yüzme sezonu süresince TÜRÇEV tarafından yapılan haberli ve/ya habersiz denetimlerde, plajlarda evcil hayvan veya başıboş sokak hayvanlarının görülmesi durumunda Mavi Bayrak indirilir. – Alıntı (https://www.mavibayrak.org.tr/tr/icerikDetay.aspx?icerik_refno=76)

Şimdi durum ortada… Bana sorarsanız kesinlikle yukarıdaki açıklamaya karşıyım. Zaten belediyelerin aldığı Mavi Bayraklı halk plajlarında sokak hayvanları gayet güzel gezip tozuyor ve denize de giriyor. Bunu kontrol edemediklerini ben gözlerimle gördüm. Tesise ait özel plaj veya kapalı plajlarda durum daha kontrol altında. Peki evdeki dostumuzla nasıl tatil yapacağız?

Öncelikle köpek girişine izin veren plajları bulmak zorundayız. Bunların da bazılarında tasma şartı olabiliyor, bazıları serbest koşma ve oyuna izin veriyor. Ayrıca bu konuya da dikkat etmemiz gerekiyor. Köpekleri plaja götürürken dikkat edilmesi gereken kriterleri de ayrıca yazacağım.

En güzeli de eğer tatile bir konaklama tesisi kullanarak çıkacaksak, o zaman köpek dostu otelleri tercih edebiliriz. Bu oteller zaten özellikle bu konuyu tanıtımlarında kullandıkları için çok kolay bulabiliriz. Burada da bazıları 10 kilo altı bazıları da kilogram sınırı olmadan köpeklerimizi kabul edebiliyor. Bu bizim için resmen bir can kurtaran simidi olacaktır.

Gelelim bu konudaki son yorumuma… İşin inanç kısmına hiç girmeyeceğim, o beni aşar. Ancak durup düşündüğümüzde bir yılda insana saldıran köpek sayısı ile insana saldıran insan sayısını karşılaştıralım bu bir… İkincisi de bir köpek, plajdaki rahatsızlık oluşturan  magandalardan, kaçaklardan, kanunsuz göçmenlerden ve usul adap bilmeyenlerden ne kadar fazla rahatsızlık verebilir?

Son olarak da benim aşılarını yaptırdığım, her daim yıkayıp özel besinlerle doyurduğum, düzenli veterinere götürüp parazit ve hastalıklardan gözüm gibi sakındığım bir canlının hijyen sorunu oluşturacağını söyleyen her kişinin aşı kartını, düzenli doktor kontrollerini ve geçirdiği hastalıkları sorgularsam mahcup olabilir.

O yüzden tüm köpek ve kedilere de güzel bir yaz tatili diliyorum. Biz hepimiz bir aileyiz.

#tezeröner #turizm #tatil #hayvandostu #mavibayrak #köpek #evcilhayvan #sahillerdeevcilhayan #evcilhayvanlıtatil #plajaköpeksokmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir