Emin Çakmak’a Devlet Ödülü

THTDC Başkanı Emin Çakmak, yaptığı çalışmalar neticesinde Dubai devlet ödülüne layık görüldü.

Dubai Emirliği Turizm ve Ticaret Bakanı Shaika Majid Al Mavi, Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi (THTDC) Başkanı Emin Çakmak’a dünyada sağlık turizminde yaptığı başarılı çalışmalar nedeniyle Dubai’nin en değerli devlet ödülünü verdi.

Londra’da düzenlenen World Travel Market-WTM adlı Dünya Turizm Fuarı’nda Bakan Shaika Majid Al Mavi devlet ödülünü verirken “Emin Çakmak, Dubai başta olmak üzere Körfez ülkelerinde, Avrupa ve Amerika’da sağlık turizmi konusunda yaptığı çalışmalarla bize örnek olarak önümüzü açtı. Emin Çakmak’ın sağlık turizminde ülkelerin yurtdışına açılmasında Türkiye’ye olduğu kadar Dubai’ye de büyük katkısı vardır. Emin Çakmak’ın çalışmalarını örnek alıyoruz. Ülkemize gelerek bu konuda bizlere de eğitim vermesini ve işbirliği içinde çalışmayı talep ettik” dedi.

SAĞLIK TURİZMİNDE TÜRKİYE-DUBAİ İŞBİRLİĞİ

Emin Çakmak ise dünyada 400 milyar dolarlık pazar payına ulaşan sağlık turizminin her ülke için önemli olduğunu belirterek, “Bundan sonraki çalışmalarımızı Türkiye-Dubai işbirliği içinde yürütmeyi plânlıyoruz. Dubai hükümetinin talebi üzerine sağlık turizminde iki ülkeyi kapsayan bir çalışma başlatıyoruz” dedi.

Emin Çakmak, Dubai’nin sağlık turizminde son derece gelişmiş sağlık kuruluşları olduğu halde Türk doktorlarının başarısı sayesinde Türkiye’ye hasta aldıklarını belirterek “Amerika’da MTA’nın düzenlediği Dünya Medikal Turizm Zirvesi’nin Avrupa kanadını Mart ayında Monaco’da gerçekleştireceğiz. Bu çalışmada körfez ülkelerini temsilen Dubai’yi yanımıza alıyoruz. Önümüzdeki aylarda Dubai’ye giderek Shaika Majid Al Mavi’nin talebi üzerine ikili çalışmaları başlatacağız” şeklinde konuştu.

BAKANLIKLAR VE THY’NİN DESTEĞİ ÖNEMLİ

Emin Çakmak, THTDC çatısı altında Türkiye’nin saygın ve dünyanın gözlerinin üzerinde olduğu 217 kuruluşu bir araya getirdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Türkiye’nin taşıyıcısı Türk Hava Yolları’nın büyük desteğiyle bugünlere geldik. Önümüzdeki yıl İstanbul’un ‘Dünyanın Sağlık Turizmi Başkenti’ yapmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmaları Dünya Sağlık Turizmi Zirvesi ile süslediğimiz zaman Türkiye’yi sağlık turizminde en etkin ülke haline getireceğiz. THTDC çatısı altında yer alan 217 kuruluş hiçbir kişisel menfaat gözetmeden bir araya geldi ve ortak hareket ederek, Türkiye’nin sağlık turizmini zirveye taşıyor. Dünya sağlık turizminde akredite olan 49 hastane sadece Türkiye’de vardır. İngiltere’den 2017’ye kadar 250 bin hasta yurtdışında tedaviye gidecektir. Amerika’dan aynı tarihlerde 21 milyon hasta yurtdışına tedaviye gidecek. Bu hastaları Türkiye’ye çekmeye çalışıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir