Anasayfa » Genel » İstanbul Coffee Fest geliyor

İstanbul Coffee Fest geliyor

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında 14 bin 270 kişiyi gerçek kahveyle buluşturan İstanbul Coffee Festival, bu yıl Paşabahçe ana sponsorluğunda 22- 25 Ekim 2015 tarihleri arasında Haydarpaşa Garı’nda ikincisini gerçekleştirecek.

Şehrin merakla beklediği etkinliklerinden biri olan İstanbul Coffee Festival’le kahveye yolculuk Haydarpaşa Garı’ndan başlıyor. DSM Grup tarafından gerçekleştirilecek festival, ekim ayında şehrin en özel buluşma noktası olacak. Türkiye’nin lider markası Paşabahçe ana sponsorluğunda hayata geçirilen, ülkemizde örneği olmayan bu özgün festival sırasında yolu kahveden geçen ulusal ve uluslararası 100 farklı marka; kahve ve kültürünü ziyaretçilerle buluşturacak.

4

GIDADAN TASARIMA, MÜZİKTEN SANATA HERKES ORADA

Geçtiğimiz yıl, 14 bin 270 kişiyi gerçek kahveyle buluşturan ve gördüğü bu ilgiyle Avrupa’nın En Büyük İkinci Kahve Festivali olarak tarih yazan İstanbul Coffee Festival, her yıl bayrağı daha da yükseğe taşımayı hedefliyor. ‘İyi kahve iç’ akımının önderleri ve kahve sahnesinin başarılı oyuncularıyla birlikte gıdadan tasarıma, müzikten sanata, spordan modaya yayılan kahvenin tüm artisan dünyasını bir çatı altında toplayan İstanbul Coffee Festival, kahve severlere ve sektörde yer alanlara unutulmaz bir deneyim vaad ediyor. Bol bol kahve ikramı, tadımların yanı sıra cupping, tasting, demleme metotları, atölyelerde interaktif workshoplar, eğitimler, oturumlar, söyleşiler, filmler, konserler, sergiler ve daha bir çok ilgi çekici etkinlik dört gün boyunca sürecek.

7

ALPER SESLİ: “İSTANBUL’UN KAHVE SAHNESİNİN ÇEŞİTLİLİĞİNİ VE MÜKEMMELLİĞİNİ TANITMAK İSTİYORUZ”

İstanbul Coffee Festival’in basın toplantısında konuşan Festival Kurucu Başkanı ve Direktörü Alper Sesli; “İlkini Aralık 2014 de düzenlediğimiz İstanbul Coffee Festival ilk senesinde çok büyük bir ilgi gördü. Dört gün boyunca 14.270 ziyaretçiyi ağırladık. İstanbul’un, son bir kaç yıldır yaşamakta olduğu bu heyecan verici kahve yolculuğu, hızla dünyanın en gelişmiş kahve şehirlerinden biri haline gelmeye aday olduğunu gösteriyor. Farklı demleme çeşitleri, menşei belli çekirdekler, doğal üretim ve çiftçilerin hakkının korunduğu “Adil Ticaret Kültürü”ne saygı duyan bambaşka bir jenerasyon ve başka bir kültür… Dünyada on yıldan bu yana devam eden 3. dalga kahve akımı ile kahve tutkudan daha çok, bir yaşam tarzı haline geldi ve bunu sadece İstanbul’da değil Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir gibi diğer birçok şehirde de görüyoruz. Yemekten, gıdaya ve tasarıma, sanattan müziğe, spora ve modaya yayılan bu kültürün bir parçası olarak, İstanbul’un kahve sahnesinin çeşitliliğini ve mükemmelliğini tanıtmak, teşvik etmekse bizim vizyonumuz. Geçen seneden bu yıla yaklaşık yüzde 30 oranında yeni artizan lezzetler sunan kahve ve kavurma dükkanları açıldı. İstanbul bu konuda hızla ivme kazanmaya devam ediyor. ”

3

ŞEHRİN AROMALI FESTİVALİ’NDE NELER VAR?

Bağımsız kahve ve kavurma dükkanlarıyla birlikte kahve çeşitleri, çay, imza yiyecek- içecekler, kahve makinaları gibi yan kollarını buluşturan festivalde kahve tutkunları dünyanın farklı bölgelerinden gelen kahveleri tatma fırsatı bulacak. Misafirler; festivalin ana merkezinde bulunan Artisan Bar’da, La Marzocco’nun el yapımı makinalarıyla yapılan 30’dan fazla kahve çeşidi ile kavurma dükkanlarının yetenekli baristalarının ellerinden, kendilerine özgü imza kahvelerini tadacak, profesyonel kahve nasıl yapılır izlenecek.

Kahveye bakışın değişeceği çeşitli etkinlikerde evde kahve demleme teknikleri, incelikleri konunun uzmanları tarafından seminerler ve workshoplarla anlatılacak. DEMLEME/BREW BAR’da baristaların farklı demleme metotlarıyla hazırlayacakları kahvelerin tadına bakarken, canlı müzik performansları ve DJ’ler de ruhunuzu besleyecek. Ayrıca tarihi Ana Gar binasında CoffeeARTİst karma sergisi gezilebilecek.

WORLD COFFEE EVENTS’İN TÜRKİYE SEÇMELERİNE EV SAHİBİ OLACAK

Kahve konusunda dünya genelinde düzenlenen, tek resmi organizasyon olarak bilinen World Coffee Events’in Türkiye seçmeleri SCAE Türkiye tarafından, 22-25 Ekim 2015 tarihleri arasında yine İstanbul Coffee Festival bünyesinde Haydarpaşa Garı’nın tarihi atmosferinde gerçekleşecek. Barista, Latte Art, Cezve&İbrik Türk kahvesi, Demleme ve Kavurma gibi beş farklı kategoriden oluşan yarışmanın birincileri Dünya Şampiyonaları’nda Türkiye’yi temsil edecekler.

2

SAYILARLA ISTANBUL COFFEE FESTİVAL

Geçen yıl ilki düzenlenen festival sırasında 14.270 kişi biletli ve davetli katılımcı, 1200 kişiye kahve eğitimi, 5 dalda Kahve Şampiyonası düzenlendi, 4 farklı ülkenin kahvecileri buluştu, 55.000 bardak ürün tadımı, 1000 kg kahve çekirdeği tüketildi, 4 ton süt tüketildi, 4 günde, 14 canlı müzik performansı gerçekleşti, 34 yerli ve yabancı sanatçının elinden 100 eser ziyaretçilerle buluştu, Festival sırasında festivale özel 21 tablo sanatçılar tarafından üretildi, video-art sınıfında özel eğitim filmleri gösterimi gerçekleşti, 6000 fincan Türk kahvesi ve mırra tüketildi, 200’ün üzerinde barista çalıştı ve yarıştı aynı zamanda 2 ton nitelikli kapalı su kullanıldı, 3 ton özel filtrasyonlu su kullanıldı, 20 lt sahlep tüketildi. Çikolata ve lokum adet olarak 26.000 adet ikram edildi.

6

 

İnceleyin

I-MICE 2. Başkanı Işıl Özmen: “Kadın-erkek, birlikte daha güçlüyüz!”

Röportaj: Hatice Ünal Bilen Fotoğraflar: Hibrid360 Medya Hizmetleri “I-MICE’ta 1 Kadın, 1 Erkek başkan olması ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.