İstanbul’da bir Rus lokantası; Samovar…

Eğer Rus mutfağını merak edip seviyorsanız ve Rus mutfağı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız; İstanbul Kozyatağı’nın ara sokaklarında bir yıl önce kapılarını açmış, tek katlı, bahçeli bir Rus lokantasının müdavimi olmaya adaysınız demektir…

İstanbul’da Anadolu yakasında mönüsünde çorbasından tatlısına yüzde yüz Rus yemeklerinin yer aldığı bir lokanta var; Samovar… Lokantanın sahibi Anna Rogoza 20 yıldır Türkiye’de yaşıyor. Aslında uluslararası ilişkiler okumuş, mesleğini bu alanda çeşitli sektörlerde çalışarak devam ettirmiş. Hayalini gerçekleştirmek üzere kız kardeşi Svetlana ve eşi Sergey’den destek alarak Samovar’ı açmaya karar vermiş. Bir yıldır hizmet veren lokantanın mönüsünde Borş çorbasından çeşit çeşit mantılara, Rus salatasından yumurta dolmasına, krep çeşitlerinden mozaik tatlısına kadar Rus mutfağını temsil eden birçok yemeği bir arada görebilirsiniz. Lokanta aynı zamanda bir “kültür evi” özelliğini de taşıyor.

Samovar, özellikle çocukların zaman zaman toplandığı ve ana dillleri Rusçayı unutmamaları için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir mekan haline getirilmiş. Dergimiz okurlarına özel olarak gerçekleştirdiğimiz çekimde Anna Hanım’a ve ailesine çok teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir