KFC Torium LEED Sertifikası Aldı

KFC Torium restoranı, doğayı en yüksek seviyede koruyan restoranlara verilen LEED Sertifikası’nı alarak, Türkiye’deki çevreci restoranlar arasına katıldı. 64Hi-Tech Ekim’12 Rüzgar enerjisiyle üretilen elektriği kullanan ve çevre dostu
temizlik malzemelerinden yararlanan KFC Torium, bunların yanı sıra, benimsenen çevreci yaklaşımla restoran kapsamında doğaya saygılı birçok uygulamaya da ev sahipliği yapıyor.
Daha Yeşil, Daha Çevreci
KFC Torium restoranı, ABD’nin LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) Sertifikası’na sahip KFC restoranları arasına katıldı. Bu sayede KFC’nin misafirlerine, daha yeşil ve daha çevreci hizmet sunduğu da tescillenmiş oldu. KFC’nin özel lezzetlerini tatmak isteyenler KFC Torium restoranının tertemiz ve ferah atmosferinde oturabiliyor ve doğa dostu temizlik malzemeleri kullanılarak hijyeni sağlanmış bir ortamda, yenilenebilir rüzgâr enerjisinden üretilen elektrik
kullanılarak hazırlanmış tavuklarını keyifle yiyebiliyor.
KFC’nin Türkiye franchise’ı Turkent A.Ş. Genel Müdürü
Osman Kırık başarıları hakkında şunları söyledi: “Kalite standartları gereği çevreci, yeşil restoran konseptini diğer restoranlarımızda da uygulayacağız. Daha temiz ve yaşanılır bir çevre için çalışmalarımızı sürdürürken, bu konuda daha yüksek bir toplumsal bilinç oluşturulması amacıyla çaba harcamaya devam edeceğiz. KFC olarak benzersiz lezzet ve servis anlayışımızı çevreci bir konseptle birleştirmekten mutluluk duyuyoruz”
Farklı Bir Restoran Anlayışı
KFC Torium, LEED sertifikasyon süreci için tüm restoran bünyesinde yeşil tasarım anlayışını ve çevreci yapı malzemelerinin kullanımını benimserken, temizlik malzemelerinden mutfakta kullanılan enerjiye kadar pek çok başlık altında doğa dostu bir yaklaşım hayata geçirildi. Torium alışveriş merkezinde bulunan KFC restoranında, hayata geçirilen değişikliklerin ardından artık yüzde 40 daha az su tüketiliyor. Restoranda çevre dostu temizlik ürünlerinden su bazlı boya kullanımına kadar pek çok yenilik hayata geçirildi. Uzun ve kapsamlı bir hazırlığın ardından LEED Sertifikası almaya hak kazanan KFC Torium restoranı, Türkiye’deki çevreciliği tescillenmiş restoranlar arasına katıldı.
LEED Sertifikası Süreci
LEED sertifikası, ABD’deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilen bir dizi kriterler listesinin dikkate alındığı bir süreç neticesinde veriliyor. Binanın ne derece çevreci olduğunun bir karnesi niteliğinde olan LEED sertifikası, binanın
iç hava kalitesi, enerjinin etkin kullanımı, inovasyon ve tasarım gibi konularda ayrı ayrı puanlarla değerlendiriliyor. Yeterli puanı toplayan binalar, LEED sertifikası almaya hak kazanıyor. Bu süreci tamamını başarıyla tamamlayan KFC Torium da, LEED-SILVER sertifikası almaya hak kazanmış oldu. KFC Torium, LEED sertifikası için uzun ve ayrıntılı bir hazırlık dönemi yaşadı. İşte restoran bünyesinde hayata geçirilen çalışmalardan bazıları:
İç Ortam Kalitesi için:
– Havalandırma kontrolleri LEED standartlarına göre optimize edildi.
Çevreyi Korumak için:
– Toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşılabilen restoran lokasyonu tercih edildi.
– Restorana kağıt, metal ve cam geri dönüşüm kutuları yerleştirildi.
– Tüm iç mekanlarda su bazlı boya kullanıldı.
Enerji Tasarrufu için:
– LED ve sensörlü aydınlatmalar kullanılarak enerji tasarrufu en üst seviyeye yükseltildi.
– Mutfakta enerjinin daha verimli kullanılması için A plus enerji tasarrufu sağlayan elektronik cihazlardan yararlanıldı.
– Havalandırma ve restoran cihazlarının optimizasyonu yapılarak verimliliği arttırıldı.
Su Tasarrufu için:
– Restoranda az su tüketen armatür ve pisuar kullanımına geçildi. Yüzde 40 su tasarrufu yapıldı.
– Mutfakta enerji tasarrufu sağlayan bulaşık ve buz makineleri kullanılmaya başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir