Milli dağcımız Tunç Fındık K2’nin zirvesinden yurda döndü

Dünyanın en zorlu zirvesi olan 8611 metre yüksekliğindeki K2’nin zirvesine tırmanışını başarıyla gerçekleştiren Milli dağcımız Tunç Fındık, bu sabah Türkiye’ye döndü. İnnova Bilişim Çözümleri’nin ana sponsor olduğu Tunç Fındık, K2 tırmanışı ile birlikte dünyanın en yüksek 8 zirvesine (Everest 2 defa) çıkabilen ilk Türk oldu. 

Dünyanın en zorlu zirvesi olan K2’ye 31 Temmuz’da Türk bayrağını dikerek büyük bir başarıya imza atan milli dağcımız Tunç Fındık, zorlu zirve yolculuğunu tamamlayarak bugün Türkiye’ye döndü. Tunç Fındık K2 için uzun süren hazırlık çalışmalarının ardından 20 Haziran’da yola çıkmıştı. Pakistan-Çin sınırı üzerinde yer alan 8611 metre yüksekliğindeki K2 Dağına ulaşmak için bir hafta boyunca Baltoro ve Godwin Austen buzullarını yürüyerek geçen Tunç Fındık, 6 Temmuz’da ana kampa ulaşmıştı. Günler süren tırmanış boyunca zorlu hava koşulları ile mücadele eden dağcımız sonunda Dağların Dağı diye anılan K2’nin zirvesine ulaşmayı başardı.

Yurda dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tunç Fındık, “Toplam 50 süren gün tırmanışımızda 31 Temmuz tarihinde, yeryüzündeki en yüksek ikinci dağ ve en zor tırmanış olan K2’nin 8611 metrelik zirvesine saat 10.35 gibi varmayı başardık. Bu benim sekizinci 8000 metre üzeri zirvem oldu. Bu çıkışta rotamız ilk kez 1954 yılında çıkılmış olan ve tabanından 3600 metre yükselen bir kaya ve buz rotası olan Abruzzi sırtı idi. Nihai tırmanışta 5000 metredeki ana kampta havanın çıkış şartlarına uygun olması için günlerce bekledik ve hazırlık yaptık. Koşullar elverişli hale geldiğinde ilk gün 2. kampa yani 6700 metreye, ikinci gün Black Pyramid denen teknik kayalık yüzeyleri çıkarak 7550 metredeki 3. kampa ve ertesi gün de son kamp olan, 7890 metredeki The Shoulder’e tırmandık. 4. kamptan zirveye olan etaplar çok dik ve Bottleneck denen dar bir buz traversinde tırmanışı gerektirdi. Burası K2 dağının 8200-8400 metre arasındaki en teknik yerleri. 2008 yılındaki en son tırmanışta burada çığ sonucu sabit hatların kaybolması ve insanların geri inememesi nedeniyle 11 kişilik bir tırmanış ekibi hayatını kaybetmişti. K2 bu sefer bize iyi davrandı ve zirvede 8611 metrede hava 30 dakika kadar iyi seyretti ve çıkışımızı başarıyla tamamladık. Aynı gün sorunsuz olarak 4. kampa, 7890 metreye indik. Son 3 gündür buzulların üzerindeki 125 km yolu yürüdük ve İslamabad’a vardık. Hayatımın en renkli ve güzel tırmanışlarından birisini gerçekleştirmiş oldum.” şeklinde konuştu.innova’nın ana sponsorluğunda 8000 metre üzerindeki 14 dağı hedeflediği 14×8000 projesindeki en kritik hedeflerden birine daha ulaşan Tunç Fındık, dağcılığın olimpiyatı olarak kabul edilen bu yolculukta kendisine destek veren herkese teşekkürlerini iletti. Zirveye Türk bayrağı ve sponsoru olduğu İnnova Bilişim Çözümleri’nin bayrağını diken Fındık, dünyada sadece 30 kişinin tamamlayabildiği 14×8000 projesindeki 7 dağı tamamlamış oldu. K2 tırmanışı ile birlikte dünyanın en yüksek 8 zirvesine (Everest 2 defa) çıkabilen ilk Türk olan Tunç Fındık önümüzdeki bahar yeni tırmanışına başlayacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir