Anasayfa » Gündem » Nadir Alpaslan: Yeni turizm segmentleri üzerinde çalışıyoruz

Nadir Alpaslan: Yeni turizm segmentleri üzerinde çalışıyoruz

1. Uluslararası Turizm Forumu’nun bugün gerçekleşen açılış seremonisinde  konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, yaptığı konuşmada yeni turizm segmentleri üzerinde çalıştıkşarına dikkat çekerek, “Salgın sonrası eski dünya olmayacak artık. Yeni turizm düzeninde seyahat beklentileri paralelinde Bakanlık olarak da yeni turizm türleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi. Mayıs ayı bitmeden başvuru yapan tüm turizm çalışanlarını aşılamayı hedeflediklerini kaydeden Alpaslan, ana başlıklar halinde şu konulara değindi:

“Mayıs ayı bitmeden turizm çalışanlarını aşılamış olacağız” 

Bildiğiniz gibi bir yılı aşkın süredir dünyamız bu virüs salgını ile mücadele etmekte. Salgın, maalesef ki bizim sektörümüz olan turizmi ve ekonominin çeşitli alanlarını çok derinden etkiledi.  Bununla ilgili olarak tabii ki ilgili tüm sektörler gerekli tüm araştırmaları yapıyorlar. İçinde bulunduğumuz süreçte tüm dünya bu virüsü tabiri caizse defalarca yaşadılar. İçinde bulunduğumuz turizm sektörü yaz sezonunun başlayacağı bugünlerde salgın çok üst düzeylerde. Maalesef ki bu da bizim sektörümüzün istediğimiz kıvamda başlamasına engel oluşturuyor. Bu engeller adına Türkiye olarak sektörümüz ve  paydaşlarımızla birçok çalışmalar yürütüyoruz. Güvenli Turizm Sertifikası bunlardan bir tanesi. Fakat sadece ülkemizin değil, ülkemize ziyaretçi gönderen ülkeler ile birlikte bu salgının belli bir düzeyde olması lazım ki, turizm sektörü sağlıklı yürüyebilsin. Turizm sektöründe faaliyet gösteren insanlar büyük kayıplar yaşadı. Devletler, ülkemiz de dahil olmak üzere bu kayıplarını en az düzeyde tutmak anlamında bazı destek paketlerini devreye koydu. Turizm sezonu açılırken  ülke olarak salgını minimize etmek anlamında birtakım tedbirler alırken, diğer taraftan aşılama kampanyasını turizm çalışanlarına yönelik başlattık. Turizm Geliştirme Ajansımızın koordinasyonunda aşılar vurulmaya başlandı. Mayıs ayı bitmeden inşallah sektörümüzde başvuru yapan tüm  çalışanların aşılama çalışmalarını tamamlayarak en azından yaz sezonuna girmiş olacağız.

“Eski dünya olmayacak” 

Salgından sonra da artık hepimizin de ifade ettiği gibi, eski dünya olmayacak. Artık yeni dünyada birçok alışkanlıklar söz konusu. Temizlik gibi faktörler dikkate alınarak yeni yöntemler yapılmaya başlanacak. Bu anlamda turizm sektöründe dijitalleşme çalışmaları da hız kazandı. Bu dönemde insanların seyahat etme istekleri dikkate alınarak turizm biraz daha evrilecek, yeni boyutlara ulaşacaktır. Tabii ki biz turizm sektöründe gerek kamu gerek özel sektör gerekse turizm alanında faaliyet gösteren kişiler olarak bunları dikkate alarak yeni turizm trendlerini göre faaliyetlerimizi sürdürmek durumundayız. İnsanlar artık bir buçuk yıla yakın süredir salgın yaşadıktan, seyahat kısıtlamalarını gördükten ve bunlarla yüz yüze geldikten sonra artık salgın etkisinin azalması ile beraber çok yoğun bir şekilde seyahat edecekler. Tabii ki ülkemiz gibi yoğun ziyaretçi kabul eden bir ülke olarak  salgın sonrasında bu ziyaretçi akınlarını ve gelen insanların tüketici memnuniyetini sağlayacak şekilde çalışmalarımızı yürütmek durumundayız ki salgın sonrası normalleşmeyi de en iyi şekilde karşılayalım.

“Bakanlığımız yeni turizm segmentleri için çalışıyor” 

Diğer taraftan kitle turizminin yanında ailesi ve sevdikleriyle beraber tatil yapanlar için butik oteller daha da ön plana çıkacak. Bizlerin bu talepleri karşılayacak çalışmalar yürütmemiz lazım. Bakanlık olarak yeni turizm segmentleri ve türlerine göre çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

#1uluslararasıturizmforumu #turizmforum #türsab #türkiyeseyahatacentalarıbirliği #forum #kültürveturizmbakanlığı

İnceleyin

Online yemek sektörü hava yolundan fazla büyüdü

Türkiye’de online yemek sektörünün hacmi 2021 yılının ilk yarısında yüzde 50 büyüyerek 6 milyar lirayı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz