Seyahat Sektöründe Halkla İlişkiler Stratejisi Oluşturmanın 5 Yolu

Sarp Özkar / Travel PR

Seyahatle ilgili bir işletmeye sahipseniz, muhtemelen pazarın tıkandığını ve kalabalığın arasından sıyrılmanın gittikçe daha zorlaştığını zaten biliyorsunuz. Düşük maliyetli havayollarının, eko turizmin ve Trip Advisor, Booking, Kayak, Kiwi veya Expedia gibi büyük platformların ortaya çıkmasıyla rekabet etmek daha zorlaştı.

Halkla ilişkilerin, pazarlama stratejiniz ile bütünleştirilmesi fark oluşturmanın ve fark edilmenin mükemmel bir yoludur. Seyahat endüstrisinde etkili bir halkla ilişkiler stratejisi geliştirmek için size sunacağımız en iyi ipuçlarına gelirsek:

Halkla ilişkiler planınızı bir yıl önceden hazırlayın

Halkla ilişkilerde zamanlama çok önemlidir. Bu özellikle mevsimsel bir sektör olan seyahat endüstrisi için geçerlidir. Bu nedenle, halkla ilişkiler stratejinizde verimli olabilmek için, kesinlikle önceden plan yapmanız gerekir. Esasen, halkla ilişkiler takviminiz iş takviminizi takip eder. İşletmenizde meydana gelen her önemli olayı-gelişmeyi, kampanyayı veya haberi yazın. Ardından, hazırlamanız gereken halkla ilişkiler reaksiyonlarını düşünebilirsiniz. Örneğin, popüler yaz aylarından (temmuz-ağustos) önce tatile gitmek isteyenler için mayıs-haziran ayına özel bir kampanya yapmaya karar verdiniz. Kampanyanızı tanıtmak için hangi halkla ilişkiler araçlarını kullanabileceğinizi düşünün. Basın bülteni mi göndereceksiniz? “En iyi tatil fırsatları” listesinde görünmesi için bir içerik mi hazırlayacaksınız? Sosyal medya influencerları ile iletişime mi gireceksiniz? Gibi pek çok farklı seçeneğiniz var. Ne yapmak istediğiniz hakkında bir fikriniz olduğundan emin olun. Emin olduğunuzda, basın bültenlerinizi önceden yazabilirsiniz. Böylelikle, zamandan tasarruf edersiniz.

Temmuz ayının en iyi tatil yerlerini listeleyen bir makalede görünmek istiyorsanız, medya mensupları makalelerini ve haberlerini erken hazırladığından, içeriğinizi havaların ısınmaya başlaması ile 3-4 ay kadar önceden göndermeniz gerekir. Aynı şey yılbaşı tatili, bayram tatilleri ve 29 Ekim ve 19 Mayıs gibi dönemler için de geçerlidir. Bununla birlikte,  seyahat endüstrisindeki güncel haberlere veya işinizi etkileyebilecek haberlere dayanarak bir açıklama yapmak istiyorsanız, çok hızlı olmanız gerekir. Gündem oluştuğu anda birkaç saat içinde yani hemen aksiyon almalısınız. Etkinlikten 3-4 gün sonra vereceğiniz görüş çok büyük ihtimalle hiçbir gazeteci tarafından dikkate alınmayacaktır.Halkla ilişkiler kitlenizi tanımlayarak doğru yayınları hedefleyin

Yapmanız gereken başka bir şey de, basın bültenlerinizi göndermek istediğiniz yayınların bir listesini hazırlamaktır. İşinizle alakalı oldukları için seyahat veya yaşam tarzı yayınlarını hedeflemek işinize yarayacaktır. Döneme bağlı olarak bazı ulusal gazetelerin seyahat eklerinde veya çok ziyaret edilen haber sitelerinin turizm sayfalarında haberleriniz ile yer almak isteyebilirsiniz. Doğru yayınları ve gazetecileri seçtiğinizden emin olmak için hedef kitlenizi ve onların ne okuduklarını düşünün. Örneğin, Business Class uçuşları tanıtmaya çalışıyorsanız, muhtemelen iş yayınlarını hedeflemek mantıklı olur. Bir doğa turizmi işletmesi yönetiyorsanız, hedef kitleniz tamamen farklı olacaktır. Doğa ve çevre odaklı yayınlara ulaşmaya ne dersiniz?

Güçlü görseller kullanın

Bir basın bülteni gönderdiğinizde, gazetecilerin ve blog yazarlarının makalelerinde kullanabileceği bir resim eklemeniz gerekir. Mümkün olduğunca profesyonel görünen yüksek çözünürlüklü bir resim ilettiğinizden emin olun. Fotoğraf konusu özellikle de seyahat endüstrisinde önemlidir, çünkü seyahat hakkında köşe veya haber yazan gazeteciler okurları için gidilecek yerin etkileyici görsellerini eklemek isteyeceklerdir. Güçlü görsellik sunan fotoğraflar sağlamazsanız basında yer alma şansını kaçırabilirsiniz. Sadece fotoğrafı göndermeniz de yetmez! Dergi veya gazete gibi basılı mecralarda da yer alabilme ihtimaliniz için, mutlaka yüksek çözünürlüklü fotoğraflar seçmeli, en az 1 yatay ve en az 1 dikey kadraj olacak şekilde fotoğrafları iletmelisiniz. Zira mecranın dikey fotoğraf kullanma dışında şansı yok ise, sayfadan atılma ihtimaliniz çok yüksektir.

Basın gezisi ve influencer deneyimleri iyi fikirdir

Tüm olasılıkları kendi lehinize çevirmek istiyorsanız, gazetecileri ve influencer-blog yazarlarını bir geziye davet etmeyi düşünebilirsiniz. Böylece konvansiyonel medya ve sosyal medya için özel bir deneyim yaşatırsınız. Bunu yapmanın avantajı, basında yer alacağınızdan neredeyse emin olursunuz ve çıkacak haberin pozitif olma olasılığı da yüksektir. Ancak, dezavantajı ise iyi bir deneyim olmazsa basında farklı görüşlere sahip haberler çıkabilir ve tabii ki, bu tip bir seyahat size çok pahalıya mal olur. Bu nedenle, yola çıkmadan önce bütçenizi iyi ayarladığınızdan, mükemmel bir seyahat düzenlediğinizden ve doğru kişileri seçtiğinizden emin olun. Bir basın gezisi yapacaksanız, bugüne kadar 50’nin üzerinde basın gezisi yapan ve Türkiye’de seyahat alanında ilk influencer gezilerini başlatan kişi olarak size tavsiyem bu işi, bizim gibi işinin uzmanı bir PR ajansı ile yürütmenizdir. Markanın direkt basınla-influencerlar ile muhatap olmasının geri dönülemez sorunlar oluşturabileceğini belirteyim. Tabii bir diğer önemli konu da, hangi mecralar, hangi gazeteciler bir arada olurlar, hangileri aynı ortamda bulunmak istemeyebilir, influencer-blog yazarının bulunduğu bir seyahate kimler gelmek istemez, bunları önceden bilmezseniz seyahatiniz kötü sürprizlere gebe olur.Kriz yönetimi: Bir halkla ilişkiler planı hazırlayın

Seyahat sektöründe, markanız ve satışlarınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilecek birçok şey yanlış gidebilir. Mümkün olduğunca çabuk tepki vermeye hazır olmanız çok önemlidir. Bunun için bir kriz yönetim planı hazırlamanız gerekir. Oluşabilecek tüm olası riskleri listeleyin ve her durumda en iyi tepki vermenin yolunu önceden belirleyin. Her zaman müşterinizin yanında olmanızı tavsiye ederiz. Seyahat sektöründe müşteri şımartılmak, ilgi görmek ve hizmet verenin ne olursa olsun arkasında durduğunu görmek ister.

Halkla İlişkiler (PR) ve her türlü iletişim çalışması, seyahat sektöründeki bir işletme için elzemdir. Marka profilinizi oluşturmanıza ve ün kazanmanıza yardımcı olacaktır. Basında yer alma şansınızı artırmak için, bir yıl öncesinden planlama yapmanız ve halkla ilişkiler stratejinizin güçlü olmasını sağlamak için hitap ettiğiniz kitleyi anlamanız önemlidir. Son bir tavsiye, işletmeniz ve fiyat-hizmet politikalarınız hakkında tamamen şeffaf olun. Birçok seyahat platformu, inanılmaz fırsatlar sunarak müşteri çekmeye çalışır. Sorun şu ki, fırsata tıkladığınızda, bunun gerçekten var olmadığını fark edersiniz. Bu itibarınız için kötü bir izlenim oluşturur, bu nedenle şeffaflık şarttır. Müşteri ilişkilerine dönemsel değil, kalıcı olarak eğilmek ve o şekilde davranmak kazandırır.

#sarpözkar #travelpr #seyahatsektöründehalklailişkilerstratejisioluşturmanınbeşyolu #turizm #seyahat #pazarlama #halklailişkiler #covid19

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir