Anasayfa » Sarp Özkar » Halkla İlişkiler, satışlarınızı artırmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Halkla İlişkiler, satışlarınızı artırmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Halkla İlişkiler, satışları artırmanın etkili bir yoludur, ancak maalesef çok sık göz ardı edilir. Zira turizm sektöründeki küçük ve orta büyüklükte işletmelerin ana endişelerinden biri genellikle satış olmaktadır. Peki satışlarınızı nasıl artırıyorsunuz? Network oluşturma etkinliklerine gitmeli misiniz? Reklam vermeli misiniz? Pazarlama faaliyeti yürütmeli misiniz?

Aslında, yukarıdakilerin tamamı herhangi bir işletme için önemlidir ve Halkla İlişkiler pazarlama stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır. Doğru şekilde yapılırsa, Halkla İlişkiler aracılığıyla gelirinizi artırmaya başlayabilirsiniz. İşte bunun nedenleri:

Alanınızda Uzman Olun

Haberlerde işinizle ilgili konularda sürekli yorum yapıyorsanız, gazetecilerin sizi sektörünüzde ‘aranılacak’ insan olarak görme olasılığı daha yüksektir. Bunu başarabilirseniz, bir haber gündeme geldiğinde muhtemelen düşüncelerinizi duymak için sizi arayacaklardır. Ancak bu uzun soluklu ve zaman alacak bir iştir. Bu süreçte gazetecilerle iyi bir ilişki geliştirmeniz gerekir. Gazeteciler sizi alanınızda uzman olarak görür ve yayınlarında size daha fazla yer vermeye başlarlarsa, potansiyel müşterilerinizin de işletmenizi alışveriş yapılacak yer olarak görmeye başlaması muhtemeldir. Potansiyel müşterilerinizin hangi içeriği veya makaleyi okuyacağını, hatta ne kadar okuyacaklarını asla bilemeyeceğinizi unutmayın, bu nedenle tutarlılık bu işin anahtarıdır.

Bağımsız Promosyon

Küçük bir işletmenin kendisi hakkında konuşması ve ne kadar iyi olduğunu tanıtması doğaldır, ancak iyi yapılırsa Halkla İlişkiler size üçüncü taraf promosyonu da sağlayacaktır. Üçüncü taraf referansları bir markaya güvenilirlik katar ve tüketicilerin işletme sahibine veya çalışanlarına kıyasla bağımsız bir kaynağa inanması çok daha olasıdır. Bugünün internet çağında, potansiyel müşterilerin sunduğunuz ürün veya hizmeti çevrimiçi olarak arama olasılığı yüksektir, bu nedenle işletmeniz hakkında konuşan bir dizi bağımsız kaynağınız varsa, potansiyel müşterileri verdiğiniz bir reklamdan çok daha fazla etkileyecektir. Unutmayın! Reklamda, reklamı yapan hiçbir şirket benim malım kötü demez ve satmak istediğini ön plana çıkarıp, en iyisi bizde demeye diye tüketicinin gözüne sokma gayretine girer.  Oysa ki, PR ve iletişim faaliyetlerinde gazeteciler yani markanızın sahibi olmayan üçüncü şahıslar ve toplum tarafından güvenilirliği olan kişiler markanızı referans göstermektedir. Bu da, tüketici gözünde güven duyulan kişiden alınan tavsiye niteliği taşıyacağından, hem marka algınızı güçlendirir hem de satışlarınıza dolaylı yoldan katkı sağlamış olur.

Halkla İlişkiler web sitenizin trafiğini artırmanıza yardımcı olabilir

Halkla İlişkilerin marka profilinize ve saygınlığına yardımcı olabilmesinin ötesinde, web sitenizin trafiğini de önemli ölçüde artırabilir. Çoğu zaman, gazeteciler veya blog yazarları makalelerinde web sitenize bir link ekleyerek trafik oluştururlar. Dolayısıyla, makale doğrudan ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmasa bile, okuyucular siteyi ziyaret ederek işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatına sahiptir. Bu nedenle, açılış sayfasının, çoğu durumda ana sayfanızın kullanıcı dostu olduğundan emin olmalısınız. Kullanıcı deneyimi, dönüşüm sürecinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Web sitenizdeki trafik hacmini artırmak, mantık olarak satış hacminizi artırmalıdır. Yüksek trafik alan yayınları veya blogları hedeflemekte tereddüt etmeyin, kendi trafiğinizi artırmanın en iyi yolu budur.

Halkla İlişkiler ayrıca SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olabilir. Arama motoru robotlarının takip ettiklerinin önemli bir kısmı, web sitenizdeki dâhili ve harici linklerdir. Web sitenize farklı kaynaklardan gelen linkler çok önemlidir. Ayrıca, birçok haber web sitesinin çok iyi bir çevrimiçi saygınlık puanına sahip olduğunu, bu nedenle SEO’nuz için güç katacağını unutmayın.

Halkla İlişkiler tutarlılıkla ilgilidir, bu nedenle yukarıdaki ipuçları yalnızca işletmenizin iletişimini geliştirmek için düzenli olarak harekete geçtiğinizde geçerlidir. Herhangi bir pazarlama mecrası gibi, Halkla İlişkiler stratejinize ne kadar çok zaman ayırırsanız, bundan o kadar çok fayda sağlayabilirsiniz. Unutmayın, sıradan reklam sınırlı bir etkileşim sağlarken, internetin indeks mantığını da göz önüne alırsak bu yöntemle yüzbinlere ulaşabilirsiniz.

#sarpözkar #travelpr #halklailişkiler #satış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz