Anasayfa » Manşet » Tezer Öner: Turizmde esas kavga şimdi başlıyor

Tezer Öner: Turizmde esas kavga şimdi başlıyor

Evet, hasar tespit çalışmaları başladı. Pandemi ne kadar canımızı yaktı? Kaç milyar dolar kaybettik? Ne durumdayız… Bence tablo çok fena… Zaten turizm sektörü olarak dünyada en çok zarar gören ülkenin de Türkiye olduğu ortaya çıktı.

Sektörün içinde bulunduğu durum her ne kadar açılma ve normalleşme sürecine girsek bile bu yaz toparlanması mümkün değil. 5 yıldızlı oteller bile 1 Temmuz’da sezon açtı. Fiyatlar yarı yarıya… Ödeme kolaylıkları ve bir dolu hediye yanında geliyor.

Salgın bitti mi peki? Hayır… Çeşitli varyasyonları konuşmaya devam ediyoruz. Bir bitti bir çıktı derken yo-yo olduk. Bu açılımın salgın şartlarında hala devam ederken yapılıyor olmasının sonucu ne olacak göreceğiz. Ama ekonomik olarak açlıktan ölmektense salgını tercih ettiğimiz belli. Kalan sağlar bizimdir.

Ruslar gelmeye başladı. İngilizler için hala kırmızı ışık yanıyor. Almanlar sarıda dikkatli geç dedi. Ama Avrupa Birliği halen bizi dışarıda tutuyor. Bu da demek oluyor ki, sektör iç turizm ile ayakta kalacak. Peki iç turizmin gücü besleyecek kadar kaldı mı acaba? Bu da ayrı konu. Çünkü kimsenin işi yolunda gitmiyor.

El değiştirme ve satışlar sonbaharda yoğun olacak gibi görünüyor. Kimsenin ayağını uzatacak yorganı kalmadığı için hepimiz Şener Şen’in Çıplak Vatandaş filmi gibi gezeceğiz. Peki bu durumda ne olur?

İşte esas kavga şimdi başlıyor. Hem salgına karşı otelin temizliği ve bulaşma durumuna karşı kötü imaj olmasın diye yapılacak pazarlama ve halkla ilişkiler faaliyetleri hem de satış ve hayatta kalmak için yapılacak olanlar üst üste binecek. Personel azaltıldığı için çoğu yerde bu ekstra iş yükleri demek olacak. Fiyat performans makasları kapanacak. Hizmet kalitesinde sıkıntı hem iş yükü hem personel kaynaklı olacak. Bir de bütün bunlara iki yıl öncesinin fiyatlarıyla satış ve en az iki kat pahalı sarf ve yiyecek giderleri eklenecek.

Gerçekten kavga büyük. Gazamız mübarek olsun…

Sezon sonu ayakta kalan ve kar edebilen sektör temsilcilerini ve paydaşlarını ayakta alkışlamaya hazır olun.

Başarılı ve karlı bir sezon dilerim.

#tezeröner #agondanışmanlık #turizm #pandemi #2021türkiyeturizm #turizmgelecek

İnceleyin

Wyndham’dan Tiflis’e yeni otel

Wyndham Hotels & Resorts, en yeni markası Registry Collection Hotels’i Tiflis’te yeni inşa edilen 100 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz