Anasayfa » Gündem » TUROYD Heyeti’nden Bakan Ersoy’u ziyaret

TUROYD Heyeti’nden Bakan Ersoy’u ziyaret

TUROYD Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, heyete Turizm Meslek Yasası konusundaki ek çalışmaların  tamamlanması direktifinde bulundu. Bakanlıkça, Doğu Karadeniz için ayrı bir dış pazar oluşturulması yönünde direktif verildiğini belirten Ersoy, günlük kiralık evlerin belgeli tesisler ile aynı şartlarda çalıştırılması konusundaki  faaliyetlerin tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 20 Kasım Cuma günü TUROYD Yönetim Kurulu’ndan Başkan Ali Can Aksu, Başkan Yardımcısı Ertruğrul Uzak, Genel Sekreter Burçak Atak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Tayfun Sancar ve Birol Yalçın’ın katılımıyla gerçekleştirilen özel toplantıda bir araya geldi.

Pandemi sürecinde gelinen noktada, turizm çalışanlarının sıkıntılarının dile getirildiği toplantıda Bakan Ersoy, TUROYD heyetinden Meslek Komiteleri Yasası  çerçevesinde hazırlıkları devam eden “Turizm Meslek Yasası” konusundaki ek çalışmaların  tamamlanması yönünde direktifte bulundu. Özellikle İstanbul’un bir düğün destinasyonu haline gelmesiyle, tüm Türkiye’de uygulanan kısıtlamalarda esneklik sağlanması konusunda sektörün sıkıntısını dile getiren TUROYD heyeti, çalışanların devam eden kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılması ile ilgili süreçlerde, insan kaynağını hızlı bir şekilde kaybetmekte olan sektörün bir süre daha desteklenmeye ihtiyaç duyduğunu iletti.

Son dönemde sayıları hızla artmaya devam eden, günübirlik kiralık evlerin booking.com ve airbnb gibi online satış sitelerindeki satış faaliyetlerinin, sektörde faaliyet gösteren Turizm Bakanlığı İşletme Belgeli ve Belediye belgeli tesisler ile haksız rekabet içinde bulunması nedeniyle alınabilecek tedbirler konusunda istişarede bulunuldu. 2021 yılından itibaren kademeli olarak turizm ile ilgili faaliyet gösteren tüm tesislerin işletme ruhsat ve belgelerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca verileceği ve denetleneceği konusunda hazırlık yapıldığını belirten Ersoy, günlük kiralık evlerin gerek güvenlik, gerekse mali hususlarda belgeli tesisler ile aynı şartlarda çalıştırılması konusunda çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Doğu Karadeniz bölgesinin sıkıntıları dile getirildi

Türkiye çapında, özellikle tek dış pazarı Ortadoğu olan Doğu Karadeniz bölgesinin sıkıntıları dile getirildi. Bakan Ersoy, Ortadoğu pazarındaki sıkıntıların bir süre daha devam edeceğini, bu nedenle Doğu Karadeniz için ayrı bir dış pazar oluşturulması konusunda çalışmaların yapılması için direktif verildiğini belirtti.

Bakanlık bünyesinde bulunan, özellikle Turizm İl Müdürlüğü gibi kadrolarda nitelikli hizmet verilmesi konusunda TUROYD üyesi turizm profesyonellerinin değerlendirilmesi gündeme gelen toplantıda, TUROYD heyeti, üyeleri ile birlikte destek vermeye hazır olduklarını iletti. Pandemiye ilişkin açıklanan kısıtlamaların, turizm ve yiyecek içecek sektörüne olan etkilerinin de görüşüldüğü toplantıda, Bakan Ersoy tarafından, TUROYD’dan hazırlanacak raporun  Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderilmesi istendi.

#kültürveturizmbakanlığı #mehmetersoy #turizmotelyöneticileriderneği #turoydbakanziyaret

İnceleyin

Tatilsepeti akademisinde kendi influencer’ını yetiştirecek

Turizm sektörü oyuncularından Tatilsepeti’nin influencer olmayı arzu edenlere sunduğu ‘Influencer Academy’ başvuruları başladı. Sektörün deneyimli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz