Anasayfa » Manşet » Yöresel düşün en lezzetlisi; Seraf Restaurant

Yöresel düşün en lezzetlisi; Seraf Restaurant

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

Fotoğraflar: Ümit Başer Alkaç

Anadolu yemek kültürüne İstanbul Mahmutbey’de temsilcilik eden Seraf Restaurant’ı aramızda bilmeyenimiz yok gibi! Üstelik de bu kadar yeni bir restoran olmasına rağmen! Haziran 2016’da şehrin ortasına adeta bir vaha gibi; nar, zeytin ve mandalina ağaçlarının gölgesinde modern bir mimari ve dekorasyonla yerleşen Seraf, çoktandır özlenen Türk ve Anadolu mutfağının eşsiz tatlarıyla öylesine samimi ve sıcak harmanlanmış ki insana kendini ‘lezzeti yöresinde tadıyor’ hissi yaşatıyor.

2.366 metrekare üzerine kurulu teras ve kapalı alanı ile iş yemeklerinden özel davetlere kadar çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yaptığını mekanın genç ve tecrübeli genel müdürü Sinem Özler ile yaptığım keyifli sohbet ile gerçekleştirdiğim Seraf Restaurant, Anadolu’nun kadim kültüründen gelen özünü yaşatmak için yola çıkan İstanbul’un kıymetli lezzet duraklarından biri.

5

6

“Seraf bir düşün eseri”

İsmini Osmanlıca’da “serf etmek”ten alan mekan, yine Özler’in anlatımına göre bir düşün eseri olarak hizmete açılmış. “Yatırımcımız Doğan Yıldırım bir hayal kurdu, biz de onu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Buraya gelen misafirlerimize özgün, doğal ve yerel ürünler sunarak yöreseli İstanbul’a getiriyoruz. Çünkü herkes yöresine gidip o lezzetleri tadamıyor” şeklinde mekanın kuruluş felsefesine kısaca değiniyor. Seraf Restaurant’ın eşsiz tatlarına ve mutfağına gelmeden önce Özler’den lokasyon seçimi ve yatırım kararıyla ilgili kısa bilgiler almaya da devam ediyorum.

1

“Mahmutbey’e yatırım geleceğe yatırım demekti”

İstanbul’un son dönemde artan iş merkezleri ve otel yatırımlarıyla bir cazibe merkezi haline dönüşen Mahmutbey’i lokasyon olarak seçmelerinde bölgenin üçüncü köprü ve yeni havaalanı projelerine yakınlığının da etkili olduğunu anlatan Özler, “Bölgeye yakın zamanda gelecek 18 yeni otel var. Burası özellikle gün içinde yaşayan bir bölge. Beyaz yakalı dediğimiz insan kitlesi sayıca fazla ve biz bunun önümüzdeki üç yıl içinde bir iki katına çıkacağıyla ilgi verilere ulaştık. Dolayısıyla lokasyon seçimimizle geleceğe yatırım yaptığımızı düşünüyoruz” diyor.

Gündemlerinde hızlı büyümek ve etkin şubeleşmek gibi hedeflerinin olmadığını belirten Özler, Avrupa Yakası’nda bir restoran açarak İstanbul’un kalbine kayabileceklerinin müjdesini bizler aracılığıyla paylaşıyor, Seraf’ı mesken edinenlere tarafımdan duyurulur!..

asa

aa

Yabancı müdavimleri de çok!

Bu arada Seraf’ın müdavimleri arasında sadece yerli misafirler yok. Lokasyon itibari ile mekanın çok sayıda yabancı misafiri de ağırladığını dile getiren Özler şunları söylüyor: “Yabancı misafirlerde Türk mutfağının kebapla sınırlı olduğu gibi bir yanlış bir algı söz konusu. Biz Seraf’ta o algıyı çeşitli lezzet hikayelerimizle değiştirmeye çalışıyoruz. Yabancılar bir kaburga dolmasının altı saat buharda piştiğini, içindeki pilavın ayrı dışındaki bulgurun ayrı olduğunu duyduklarında çok etkileniyorlar.”

3

Mutfağında yöresel lezzet ustası Fuat Gören var!

Gelelim Seraf’ı Seraf yapan benzersiz mutfağına ve her bir lezzetine usta elleriyle imzasını koyan profesyonel şefine! Türk ve Anadolu mutfağının özlenen tatlarını Seraf’ta özgün bir yorumla birleştirip büyüleyici bir konseptte sunan ustanın adı, Fuat Gören öncelikle. İstanbul kökenli şef açılışından bu yana mekanın mutfağında yöresel mutfak konusundaki deneyimlerini lezzet severlerle paylaşıyor.

Seraf Restaurant’ın mevsime uygun olarak menüsünü yılda 2-3 defa değiştirdiğini anlatan Gören, restoranın en iddialı lezzetleri arasında sav tava, içli köfte, kaburga dolma, mumbar ve irmik helvasını sayıyor.
2

aaa

İrmik helvasının en iddialısı Seraf’ta!

Yöresel mutfak çalışan pek çok restorandan da aşina olduğumuz bu tatlar nasıl oluyor da, damak tutkunlarından beş yıldız alıyor, restoranın deneyimli şefi Gören anlatıyor:

“Seraf’ın lezzete erişmedeki önceliği topraktan ve mevsiminde ürünleri mutfağına taşıması. Anadolu’nun dört bir köşesinde yetişen ürünler, mevsimine uygun olarak getirilerek mutfağımızda hazırlanıyor. Kendi toprağında yetişen ve mevsiminde toplanan sebzeler, otlayarak beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan helal usule uygun olarak kesilen etler, organik lezzetler, tatlılar şeklinde misafirlerimize servis ediyoruz. Örneğin biz burada Sac Tava’yı sinirsiz etlerden tamamen etin but kısmından yapıyoruz, marine işleminin ardından altı yedi dakika içinde müşterilerimize sunuyoruz.

Tatlı olarak irmiğimizde çok iddialıyız, piyasanın en iyisiyiz diyebilirim. Özellikle de pişirme tekniği dolayısıyla!.. Biz çünkü burada irmiği yaklaşık iki saat boyunca kavuruyoruz. Neticesi hafif kızarmış, yanmadan pişmiş bir lezzet bombası!

sa

a

Sadece yemekle kalmayın, bir de kendiniz yapın!

Unutmadan! Seraf’ta doyasıya yediniz, içtiniz… Belli ki bir kez daha geleceksiniz… Ama o vakte kadar bu özel tatları naçizane kendi evinizde de el emeğinizle yapmak derdine ilk andan itibaren düştüyseniz Seraf’ın hoşunuza gidecek güzel bir haberi var! Gaziantep, Diyarbakır, Mardin ağırlıklı lezzetler sunan mekan, lezzetini eve taşımak isteyenler için mutfağındaki yöresel ürünlerini restoranın giriş katındaki Seraf Dükkan’da satışa sunuyor.

tatlı

Aman Makbule Hanım’a uğramayı unutmayın!

Eskilerin esnaf lokantası mantığı günümüz yeme içme endüstrisine de damgasını vurmuş durumda. Sokak aralarında nadiren de olsa görmeye alışık olduğumuz küçük lokantalar artık büyük bütçeli yatırımların da gözdesi oldu. Beyoğlu’ndaki esnaf lokantaları mantığından yola çıkarak Makbule Hanım’ı bundan iki ay önce sektörün hizmetine soktuklarını dile getiren Özler, “İsmi sıcak olsun, herkes kendinden bir şeyler bulsun istedik. İstanbul’da 1960’lara giderek projeyi mimari olarak destekledik” diyor.

İsmini duyduğunuzda bile içinizi saran “yakınlık iksiri” menüsüne koyduğu ev yemekleri kadar başarılı bir girişim olmuş, benim kanaatim… İş merkezleri ve otellerin olduğu gibi genç nüfusun da yoğunluk gösterdiği lokasyona işletmenin bir armağanı olan yeni mekanda özellikle anne yemeklerinin özlemini çeken gurbetçi öğrenciler için iyi bir alternatif. Tıpkı fast food mantığı gibi ye ve çık konseptinde tasarlanan mekanda kuru fasulyeden pilava ve dolmaya kadar her türlü ev yemeğini bulmanız mümkün.

serafff

#Yöresel #enlezzetlisi #Yöreseldüş #SerafRestaurant #Seraf #Restaurant #Lezzet

İnceleyin

Dedeman Turizm Grubu’na iki önemli atama

Dedeman Turizm Grubu bünyesinde yer alan Park Dedeman Elazığ, Dedeman Palandöken ve Dedeman Palandöken Ski ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz