Dünyadaki gastronomik lokasyonlar Gastro Show ile belirlenecek!

Haber: Hatice Ünal Bilen

Avrupa’nın en büyük Gastronomi Turizmi Fuar ve Konferansı Gastro Show, 7 Şehir 7 Bölge 7 Ülke teması ile dünyadaki gastronomik lokasyonları belirleyecek.

İstanbul, Avrupa’nın en büyük Gastronomi Turizmi Fuarı ve Konferansı için gün sayıyor. Dünya MICE sektörünün buluşma noktası Ace of MICE ile bu yıl ilk defa 2-4 Haziran tarihleri arasında fuara eş zamanlı olarak düzenlenecek olan Gastro Show’un tanıtım lansmanı bu sabah (17 Şubat Çarşamba) Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman ve Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe’nin katılımıyla gerçekleşti.

Turizm Medya Grubu ve Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) ortaklığıyla düzenlenecek olan etkinliğe ilişkin detayların MagigPlus Studio üzerinden aktarıldığı bilgilendirme toplantısında etkinliğin, tüm gastronomi sektörü paydaşlarını bir araya getirerek ticari hacmin artırmayı,  konferans programlarıyla dünya liderlerini sektörle buluşturmayı hedeflediği bilgileri paylaşıldı. Covid-19 gelişmelerinin titizlikle takip edilerek organize edilecek organizasyona İstanbul Kongre Merkezi Açık Alan – ICC’de 160 katılımcı, 15 bin ziyaretçi ve 50 konuşmacının katılması bekleniyor.Türkiye ve dünya gastronomisini iki ayrı çadırda ağırlayacak

Gastro Show etkinliği, 2 adet dome çadır konsepti toplantı odası ile fuara değer katan içerikler üretecek. Türk mutfağı, peynir, pide, döner ,çay,Türk Kahvesi gibi workshop’lar bir dome çadırı içinde yapılacak olup, diğer Dome konferans alanında ise Türk mutfağının önemi, Yıldızlar geçidi (Türkiye ve dünyanın en önemli şefleri), hikayeleri ile 7 gastronomik şehir, coğrafi işaretli ürünler, 7 ülke mutfağı, sokak lezzetleri, Modern Türk Mutfağı, sağlıklı beslenme, Vegan-Vejeteryan beslenme, iklim değişikliğinin yemeklere etkisi ile dünya gastronomi trendleri üzerine değerli konuşmacılar eşliğinde bilgilendirici oturumlar yapılacak.

Dünya Gastronomi Derneği Başkanı da geliyor

Etkinliğe katılacak konuşmacılar arasında; Dünya Gastronomi Derneği Başkanı Eric Wolf, kısa zaman önce Michelin yıldızı alan “dede” restoranı ile Türkiye’nin gururu olan Ahmet Dede, Nepal Şefler Birliği Başkanı Suresh Basnet, Kudüs Aşçılık Enstitüsü Kurucusu “Slow Food Chef Alliance” Ulusal Koordinatörü Udi Goldschmith, United Nations Women temsilcisi Asya Varbanova, Respond on Demand kurucusu ve Dünya Yemek SanatIarı Derneği Üyesi Yunansitan’dan Maria Athanasopoulo, Ödüllü gazeteci-yazar Chantal Cooke, Bergamo Üniversitesi Profesörü ve Gıda Turizmi Araştırmacısı Roberta Garibaldi gibi değerli konuşmacılar oturumlarda tecrübe ve bilgilerini katılımcılarla paylaşacaklar.

Ayrıca Türkiye’nin önemli şefleri; Somer Sivrioğlu, Mehmet Yalçınkaya, Murat Bozok, Umut Karakuş, Sahrap Soysal, Sinem Çapraz, Aydın Demir, Deniz Temel, Ebru Baybara Demir’in yanı sıra, Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Demet Sabancı Çetindoğan, İlhan Koçulu, Mine Ataman, Dilara Koçak, Bülent Akarcalı, Cenk Girginol, Gizem Şalçıgil White, Mutfak Sanatları Gastronomi Derneği Başkanı Salih Güney, STK Başkanları ve akademisyenler de programa katılacaklar.

Vip misafirlere özel ‘360 derece Video Mapping Show’

Deneyim alanı dome çadırı içerisinde 360 derece Video Mapping Show esnasında master şeflerin muhteşem sunumlarını deneyimleme fırsatı olacak. B2B Alanında Gastronomi acentaları, uluslararası etkinlik ajansları, otellerin consiage müdürleri ile yüz yüze toplantılar yapma imkanları bulacaklar. Böylelikle, değerli kurumlar Gastro Show’a katılarak Türkiye ve dünyadaki satıcılarla tanışma, yeni anlaşmalar imzalama ve oldukça büyük bir pazarda satışlarını artırma şansına sahip olacaklar.Gürkan Boztepe: “En en özel noktamız, Anadolumuz”

Dijital platformda Başak Koç’un sorularını yanıtlayan GTD Başkanı Gürkan Boztepe, “Bu etkinlikte en en özel noktamız, Anadolumuz. Çok önemli topraklarda yaşıyoruz, bu değerlerimizi dünyaya en iyi şekilde pazarlayabiliyor muyuz? Bu organizasyon ile tüm dünyaya duyurabileceğimizi düşünüyoruz. Bu değerlerimiz ülkemize katma değer olarak dönecek mi, bizi asıl ilgilendiren tarafı bu” dedi.

“Türkiye’nin sadece 7 gastronomi şehri dünyaya tanıtılacak”

Etkinliğe Dünya Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı’nın da katılacağını söyleyen Boztepe, “Başkan, dünyanın 7 Şehir, 7 Bölge, 7 Ülkesini açıklayacak. Antep de burada olacak, Urfa da, Maraş da. Ama içlerinde sadece 7’si ismini dünya basını üzerinden zikredecek. Bütün şehirler, markalar burada olmak için  elinden gelen çabayı göstermeli. Dün Rusya Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı ile görüştüm, ‘biz de orada olmalıyız’ dedi. Etkinlik kapsamında Türkiye’de bir ilk olarak özel bir yemek alanı da olacağını anlatan Boztepe, “Dünya nasıl Anadolu Ateşi’ni öğrendiyse, Türkiye’nin yedi bölgesini de tanıtacağız.” diye konuştu.

Volkan Ataman: “Markalaşmada önemli bir adım olacak”

Etkinlik için çok heyecanlı olduklarını belirten Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman ise, “Heyecanlıyız çünkü Türkiye’de bir ilk olarak iddialı bir organizasyon.  Gastronomi inanılmaz bir sektör. Türk ve yabancı şefleri bir araya getirmek, sektöre değer katmak, markalaşma anlamında da önemli bir adım olacak.” şeklinde konuştu.

#GastronomiTurizmiFuarveKonferansı #GastroShow #TurizmMedyaGrubu #gastronomi #gastronomiturizmi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir