Moda Saklı Köşk ışıklarını açtı

Moda’nın semt lokantası Saklı Köşk, kapılarını ve ardındaki saklı lezzetleri İstanbullulara açtı.

1909 yılında Romanyalı işadamı Miltiadi Patos tarafından kızı Mari için inşa ettirilen, daha sonra Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin ünlü karikatüristi Cemil Cem ve ailesine 69 yıl konut olan Saklı Köşk, yerel ürünler ve modern pişirme teknikleri ile hazırlanan lezzetleriyle; konuklarını ağız tatlarına yakışır, özgün bir deneyime davet ediyor. Anadolu’nun binlerce yıllık kültür birikiminden bugüne süzülen birbirinden farklı saklı lezzetleri, füzyon mutfağının hüner ve estetiğiyle birleştirerek yeniden gün ışığına çıkaran mekanın kendine özgü hoş bir havası var.

BURASI MAHALLENİN KÖŞKÜ

Moda’nın karakteristik apartmanlarının arasına gizlenmiş bu zarif ahşap köşk, gündüzleri kafe konseptiyle hizmet veriyor. A la carte öğle menüsünün yanı sıra günün sürpriz öğlen menüsü ise hem ağız tadına hem de uygun fiyatlarıyla her bütçeye hitap ediyor. Akşam yemekleri ise köşkün konuklarını bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor. Saklı Köşk farklı bir atmosferle konuklarını ağırlarken, yemyeşil bahçede müziğin keyifli ritmi lezzetlere eşlik ediyor. Saklı Köşk’te gece hemen bitmiyor. Zengin bar menüsü, birbirinden renkli kokteyllerle geceyi uzatmak mümkün oluyor.

ZENGİN VE İLKLERLE DOLU MENÜ

Menü, konukları Anadolu’dan Akdeniz’e bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Yerinden yöresinden yerel ürünlerle oluşturulan menüde, ilk kez tadılacak özgün lezzetler de bulunuyor.

Rize Celayir bölgesinin tuzlu tereyağında mühürlenmiş Trakya kuzu but, çalma pekmez, soğan çiçeği, kavun sirkesi, kuru baharatla yapılan Ferik (köy pilici), Uşak tarhanasıyla kaplanmış Saklı Köşk şnitzel, bademli pazı, kakule, yıldız anason, tereyağı, kök rezene püresiyle alabalık, Birecik patlıcanı, Cafe de Paris soslu dana bonfile, deniz ürünlü içli köfte, tahinli çıtır kabak menünün özel lezzetleri arasında yer alıyor. Saklı Köşk’te bu özel yemeklere eşlik eden zengin bir şarap kavı da bulunuyor.

SAKLI AMA ULAŞMASI ÇOK KOLAY

Moda Caddesi’nden merkeze doğru ilerlerken nostaljik tramvay yolu takip edildiğinde,104 yıllık tarihi köşkün kırmızı kapısı konukları içeriye davet ediyor. yatırımı Zeynep Kakınç ve Gönen Orhan’a ait mekanın mutfak danışmanlığını ise Anadolu Halk Mutfakları Derneği Başkanı ve araştırmacı/yazar Adnan Şahin üstleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir