Tünel tipi bulaşık makinelerinde bir kilometre taşı: M-iQ

Meiko’nun M-iQ serisi 6 yıllık bir Ar&Ge çalışmasının sonucunda ortaya çıkarak bulaşık yıkamada standartları yeniden belirlemiştir. İster sepetli ister tırnaklı model olsun uzunluk, giriş yüksekliği ve bant genişliklerindeki farklı seçenekleri ve ters ozmoz sistemi, yan yıkama kolları, thermolabel gibi sunduğu sayısız opsiyonlarıyla işletmenin şartlarına ve ihtiyaçlarına göre tasarlanabiliyor. Bulaşık veya GN küvet veya her iki malzeme türünü de yıkayacak şekilde üretilebiliyor.

Tünel tipi bulaşık makinelerinde bir kilometre taşı olan M-iQ sepetli ve tırnaklı bulaşık makineleri, maksimum temizliği minimum kaynak tüketimiyle buluşturuyor. Makinedeki yenilikçi enerji yönetimi, ısının geri kazanılıp sisteme geri aktarılmasını sağlıyor. AirConcept hava akış teknolojisiyle, makinenin temiz ve sıcak kısmındaki hava, soğuk yükleme kısmına doğru yönlendiriliyor, böylece kontaminasyon önlenerek ısı enerjisi makine içinde tutuluyor ve yıkama için ısı sağlanmış oluyor. Her M-iQ’da standart olarak bulunan entegre ısı geri kazanım sistemi, atık hava miktarını en aza indirerek ve havayı soğutarak, doğrudan atık hava bağlantısı gereksinimini ortadan kaldırıyor. Bu sistemle geri kazanılan ısı, yıkama prosesine aktarılarak durulama suyu ısıtılıyor. Makinenin boşaltma bölümünde sıcak ve nemli hava oluşumu önlendiğinden, kullanıcılar için rahat çalışma ortamı sağlanıyor. Kurutma bölümündeki AirComfort ve AirStream teknolojisi ile hava akımları yönlendiriliyor, enerji proses içerisinde tutuluyor, farklı bulaşık yüksekliklerine uyum sağlayan hava, bulaşığa optimum şekilde temas ederek üstün kurutma sonuçları elde ediliyor.

Makinede sistem yıkama yönünün tersine çalışıyor, böylece temiz taraf gerçekten temiz kalıyor. Tanktan tanka aktarılarak temiz bölümden kirli giriş bölümüne doğru hareket eden durulama suyu, bu esnada çeşitli filtrelerden geçiyor ve sudaki her türlü kir uzaklaştırılıyor. Tank seviyesi kontrol edilerek, su, M-iQ filtresi üzerinden, bitişik tanka ve su ihtiyacı olan herhangi bir tanka aktarılıyor, aynı zamanda su kaybı veya fazlalığı önleniyor. Makinenin kalbi olan kademeli M-iQ filtre, periyodik ters yıkamayla gıda artıklarını aktif bir şekilde yıkama prosesinden uzaklaştırıyor, bu da önemli ölçüde deterjan ve su tasarrufu sağlarken temizlik seviyesi de optimum düzeyde kalıyor. Makinenin her bölümünde standart olarak bulunan M-iQ filtreye istenirse, ilave olarak bir filtre kademesi daha eklenebiliyor, bu da mevcut filtrenin sağladığı %30 maliyet tasarrufuna %10 ilave tasarruf daha getiriyor. Yüksek basınçlı yıkama ve ideal püskürtme geometrisi için bilgisayar tarafından tasarlanan yıkama nozulları, tekrar yıkama gerektirmeyen temizlik sonuçları sağlıyor. M-iQ, günün sonunda mevcut tank suyunu kullanarak kendi kendini temizliyor, aynı anda ısı geri kazanım sistemi de otomatik olarak temizleniyor. Geriye, elle temizlenmesi gereken mavi renkle belirtilmiş çok az bir kısım kalıyor.

İnsan ve makinenin uyum içinde çalışmasını hedefleyen opsiyonel GreenEye-Technology, optimum kapasite kullanımı için kullanıcıyı, bulaşıkların hangi hatlara konulması gerektiği konusunda yönlendiriyor. Aynı zamanda bu sistem sayesinde bulaşıklar ve sepetler arasındaki boşluklar saptanarak, durulama fonksiyonu sadece bantın bulaşık bulunan kısımlarında çalıştırılıyor. Tüm bu özellikleriyle M-iQ, bir yandan en iyi yıkama sonuçlarını sağlarken aynı zamanda kaynak tüketimini de önemli ölçüde azaltıyor. M-iQ, diğer makinelere göre %33 daha az su, enerji ve kimyasal tüketirken, temizlik performansı da %30 oranında iyileştiriliyor.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun talimatıyla Freiburg merkezli Öko-Institut e.V. ile Fransız BIO Intelligence Service’in birlikte yaptığı araştırmada Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılan bulaşık makineleri listelenmiş ve bu makinelerin kaynak ihtiyaçları belirlenmiş.

M-iQ bulaşık makinesi kullanıldığında bu kaynaklarda öngörülen tasarruf miktarları aşağıdaki gibi hesaplanmış:

-Yılda 99.000 ton kimyasal tasarrufu ve ilave olarak daha az çevresel yük

-Yılda 12.300.000 m³ su tasarrufu (bu miktar 250.000 nüfuslu bir şehrin bir yıllık su ihtiyacı demektir)

-Yılda 1.900.000 Mwh elektrik tasarrufu (bu miktar 422.000 hanenin veya Hamburg gibi 1,7 milyon nüfuslu bir şehrin elektrik ihtiyacına denktir)

-Yılda yaklaşık 950 milyon ton daha az CO2 emisyonunu

#Meiko #M-iQserisi #M-iQbulaşıkmakinesi #tersozmozsistemi #thermolabel #AvrupaBirliğiKomisyonu #Freiburg #ÖkoInstitut #BIOIntelligenceService #hotelrestaurantcafe #teknoloji #mutfak #endüstriyelmutfak #horeca

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir