Ünlü İngiliz Şef Alan Coxon, Chef’Inn Antalya’daydı

Ünlü İngiliz Şef Alan Coxon, Unilever Food Solutions’ın davetlisi olarak Chef’INN Antalya’da mutfak profesyonelleriyle buluştu.

Dünya çapında yapılan bir ankette BBC’nin en sevilen 10 şef sunucusundan biri seçilen Alan Coxon, Chef’Inn Antalya’da düzenlenen atölye çalışmaları ve son yılların en gözde mutfak trendlerinden “Casual Fine Dining” ile ilgili yemek şovu için üç gün boyunca Antalya’daydı. Unilever Food Solutions’ın ev dışı mutfak sektörü profesyonellerini buluşturan yeni bilgi paylaşım merkezi Chef’Inn Antalya, dünyada çok az kişinin sahip olduğu “Gıda Arkeoloğu” ünvanlı ve Fransız Mutfak Konseyinin “Maitrise Escoffier 2010” ödülü sahibi İngiliz şef Alan Coxon’ı ağırladı. Unilever Food Solutions’ın konuğu olarak Chef’Inn Antalya’ya gelen Coxon, otel ve restoran şeflerinden oluşan katılımcılara Türkiye’de de önem kazanmaya başlayan “Casual Fine Dining”e özel reçeteleriyle örnek uygulamalar
yaptı. Mükemmel lezzetin malzemeleri ve kökenlerini iyi tanımaya bağlı olduğuna inanan Alan Coxon, etkinliğe katılan konuklara mutfak tarihinden çeşitli bilgiler aktardı. Açık büfelere özel gerçekleşen atölye çalışmasında ise ülkemizde kolayca temin edilebilecek malzemeler ve Unilever Food Solutions ürünleriyle sıra dışı lezzetler ortaya çıkarak tarifler üzerine “sous” şefler ve kısım şefleri ile çalıştı.

Türkiye’de yükselen yeni trend: “Casual Fine Dining”

Türkiye’de dikkat çekmeye başlayan “Casual Fine Dining”, dünyada son yılların en gözde konseptlerinden biri. Bu konsept, “Fine Dining” olarak bilinen gösterişli ve seremonili yemek stilinin daha geniş kitlelerle buluşturulması için sıra dışı yemeklerin pratik ama etkileyici sunumlarla hazırlanması esasına dayalı. Chef’INN’de gerçekleşen bu özel şov ile katılımcılar, “Casual Fine Dining” konseptinin açık büfe menülerinde ve operasyonlarına başarıyla uyarlanması ile ilgili ipuçları edindiler, günümüzün modern trendleri ile tarihi mutfaklar arasında bir yolculuk yaptılar, mutfakta kullanılan bazı tekniklerin ve malzemelerin tarihine, kökenlerine indiler.

Alan Coxon kimdir?

Ünlü İngiliz şef Alan Coxon, aynı zamanda bir “Gıda Arkeoloğu”dur. Bu unvanını mutfakta kullandığı malzemelerin kökenine dair yaptığı araştırmalarla alan Coxon, televizyon programlarıyla haklı bir üne kavuşmuştur. Kariyer hayatı boyunca birbirinden renkli projelere imza atan Coxon, sporda efsane isimlerden kraliyet ailesi mensuplarına kadar pek çok ünlüyü de ağırlamıştır. BBC’de yoğun olarak izlenen programları bulunan Alan Coxon, yapılan anketlere göre dünyanın en sevilen 10 şef-sunucusundan biridir. Ayrıca üç yemek kitabının ve ortaçağ reçetelerine göre hazırlanmış bir ürün serisinin de üreticisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir