Anasayfa » Manşet » Tohumdan fincana eşsiz bir tat: Ipanema Espresso…

Tohumdan fincana eşsiz bir tat: Ipanema Espresso…

“Hedefimiz, çok kahve satmaktan önce, herkese iyi bir kahve içirmek…”

Brezilya üretimli, İspanya merkezli kahve çekirdeği markası Ipanema, Türkiye HORECA sektörüyle KAVE İthalat temsilciliğiyle buluşuyor. Yüzde 100 Arabica çekirdeklerinden hazırlanan ve direkt tarlasından kahve pazarına ulaşan markayı; kuruluş hikayesi, pazardaki konumu ve yeni dönem hedefleri ile KAVE İthalat Genel Müdürü Erkan Baysal ile konuştuk.

Öncelikle Ipanema Espresso’nun kuruluşundan ve markayı öne çıkaran özelliklerinden kısaca bahseder misiniz?

Ipanema Espresso, Brezilya’nın Minas Gerais bölgesinin kalbinde bulunan Ipanema çiftliğinde uzman kişilerce üretilen %100 Arabica çekirdekleridir.

Ipanema, tarladan fincana kadar olan tüm üretim işlemlerini takip edebildiğiniz tek kahve firmasıdır. Yaklaşık olarak beş yıldır bu pazardayız ve birçok yerde kahvemiz içilebiliyor. Fakat son bir senedir pazarda marka olmuş ve zincir firmalarla da çalışmalarımızı başlattık.

Ödüllü Ipanema Espresso markası, özel dizayn edilmiş tarlalarda yetiştirilen %100 Arabica çekirdeklerinden hazırlanmaktadır. Çok hafif bir kavurma işlemi sonucunda Ipanema kahvesi tatlı ve hafif bir lezzete sahip olup, acılık hissi vermeyen gövde dokusu ile hem espresso hem de sütlü kahve çeşitlerinde kullanılmak için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca tohumdan fincana tüm sürecinin takip edilebilmesi de Ipanema tüketicilerinin gerçekten orjinal bir ürün içtiklerinden emin olmalarını sağlamaktadır.

Ipanema’nın pazar hedefleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

KAVE Ithalat olarak, %100 Arabica çekirdek kahve ve filtre kahve ithal ediyoruz ve toptan satışını yapıyoruz. Ürünümüz Brezilya menşeili olduğu için Japonya, Amerika, Brezilya, İspanya, İngiltere, Yunanistan, Romanya ve Türkiye pazarlarında bulunmaktadır. Yakın zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan pazarına da giriş yapacağız.

HORECA pazarına kahvenin yanı sıra hangi makine çeşitleriniz ile hizmet veriyorsunuz?

WMF, La Cimbali, Nuova Simonelli, Delonghi, Grimac gibi makinelerle kahvemizin harika bir uyumu olduğunu düşünüyoruz.

Teknik destek, Barista eğitimi ve bardak hizmeti gibi alanlarda da tüketicinizi destekliyor musunuz? Bu konular hakkında bizi daha ayrıntılı bilgilendirir misiniz?

Teknik destek konusunda özellikle çok titiz olduğumuzu söyleyebiliriz. Kahvenin makineden doğru akıp akmadığını kontrol etmek için iki haftada bir ürün verdiğimiz firmaları görevli çalışanlarımız kontrol ediyor. Çünkü biz kahvemizin eşsiz tadını müşterilerimize taahhüt ediyorsak, bu sözü sonuna kadar tutabilmeliyiz diye düşünüyoruz.

Yeni çalışmaya başladığımız yerlerde baristaların kahveyi doğru hazırlayabilmesi adına gerekli eğitim ve bilinçlendirmeyi de elbette ki yapıyoruz. Hedefimiz, çok kahve satmaktan önce, herkese iyi bir kahve içirmek. Makine gibi bardaklarda tamamen tüketimle orantılı olarak verilebiliyor. Müşterilerimizin içtikleri espressoyu doğru sunum ekipmanlarıyla sunmalıyız, çünkü kahvenin kremasıyla sıcaklığı ve aynı zamanda bunları muhafaza etmesi çok önemlidir.

Son olarak aldığınız ödüller ve hizmet verdiğiniz kalite belgeleri hakkında da bilgi alabilir miyiz?

Ipanema, Rainforest Alliance, UTZ, EUREP-GAP, CSC gibi kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmıştır. Ayrıca 2003 yılında Starbucks tarafından en çok tercih edilen tedarikçiler programında da sertifika almıştır. Aynı zamanda Rainforest Alliance tarafından birkaç yıl üst üste “En İyi Brezilya Kahvesi” seçilmiştir. Bunge, Cup of Excellence, Specialty Coffee Association ve SCAE tarafından çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

IPANEMA’NIN HİKAYESİ

Brezilya’nın Minas Gerais bölgesinin kalbinde bulunan Ipanema çiftliği, kahve yetiştiriciliğinin tohumdan fincana kadar olan sürecinde uzmanlaşmıştır. Çiftlik tüm eforunu, geleneksel ve modern teknikleri bir arada kullanarak en kaliteli kahveyi üretme ve bu sayede diğer firmalardan ayrılmaya odaklamıştır. Ipanema’nın kaliteye olan duyarlılığı, çiftliğin doğal yaşamın korunması ve sosyal sorumluluk bilinci konularıyla da bağlantılı olarak, onun, Raiforest Alliance (Yağmur Ormanları Birliği) ve UTZ sertifikalarına sahip dünya çapında bilinilirliği olan öncü bir firma olmasından da anlaşılmaktadır.

 

İnceleyin

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı, kurumsallaşmak için fırsat mı yoksa külfet mi?

Dünyadaki ilk örneklerinden biri olan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı”, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz