Anasayfa » Etkinlik » Ertelenen fuarların akibeti ne olacak? 2021’i neler bekliyor?

Ertelenen fuarların akibeti ne olacak? 2021’i neler bekliyor?

Covid-19 salgınıyla birlikte birçok sektörde değişiklikler meydana geldi. Pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri de fuarcılık sektörü oldu. Yeni dönemde fiziksel ve sanal fuarların bir arada yer aldığı hibrit fuarların da öne çıkması bekleniyor. İş dünyası için büyük önem taşıyan fuarlarda görüşmeler ile yeni iş kapıları da açılıyor. İleri tarihlere ertelenen fuarlar, 2021’de sürprizler ve yeni fırsatlarla ziyaretçilerini karşılamaya hazırlanıyor.

Gastronomi sektöründe Sirha İstanbul, e-gaming sektöründe GIST Gaming İstanbul ve moda sektöründe Premier Vision İstanbul fuarlarını bünyesinde barındıran uluslararası fuar ve organizasyon şirketi GL Events Exhibitions Türkiye Genel Müdürü Gülperi Erkanlı, pandeminin ardından Türkiye’de sektörün yaşadığı kayıplar ve sektörün destekleyip en az zararla çıkmayı başaran ülkeler hakkında açıklamalarda bulundu.

“160 milyar Euro’luk bir ciro kaybı var”

Fuarcılık sektörünün turizm ve seyahat ile ele le ilerleyen bir yapıya sahip olduğunu belirten Erkanlı, “Fuar alanları, organizasyon şirketleri, diğer hizmet sağlayıcılarıyla beraber her bir fuarın doğrudan etki ettiği ulaşım, konaklama, transfer ve yemekler gibi unsurları da dikkate aldığımızda globalde yıllık 160 milyar Euro’luk bir ciro kaybı ve yaklaşık 2 milyon kişilik bir istihdam kaybı söz konusu” dedi.

GL Events Exhibitions Türkiye Genel Müdürü Gülperi Erkanlı sözlerine şöyle devam etti:“En çok etkilenen bölgeler Amerika ve Avrupa”

“Tüm dünyada fuarcılık sektörü bu yılın ilk 6 ayında, bir önceki yıla göre en az yüzde 60 oranında daraldı. 2020’nin ilk yarısında sadece ilk çeyreğin olumlu etkisini hafifletici etki olarak görebiliyoruz. Bu da ilk yarıda geçen yıla göre yüzde 60’lık bir gerileme olarak gerçekleşti. Bu noktada, COVİD-19 kaynaklı kısıtlamalar başta olmak üzere, yerel ve global ekonomilerdeki küçülmeler de etkili oldu. Bu süreçte en çok etkilenen bölgeler başta Amerika olmak üzere Avrupa. Fuarcılık sektöründe finansal kayıpların neredeyse yarısı bu iki bölgeden gerçekleşti.

“Fuarlar sürpriz bölgelerde 2021’de gündemi belirlemeye devam edecek”

GL Events Exhibitions Türkiye olarak biz de bu yılın ilk çeyreğinde oyun fuarımız Gaming Istanbul’u başarılı bir şekilde gerçekleştirirken, yılın ikinci yarısı için planlanan işlerimizi ise 2021’e ertelemeyi tercih ettik. 2021’de ayrıca grubumuzun dünyanın farklı bölgelerindeki çok prestijli sektörel fuarlarına Türkiye’den katılımcı ve ziyaretçi sağlanmasına öncelik vereceğiz. Bu fuarlar arasında Türk firmalarının da yoğun ilgi gösterdiği Şili’de Expomin (Madencilik) ve Edifica (Inşaat ve Yapı), Fransa’da Sirha Lyon (Horeca ve gastronomi), Piscine Global (Havuz ve ekipmanları), Global Industrie (endüstriyel makina ve teknolojiler), BePositive (temiz enerji ve enerji dönüşümü) ve Eurobois (ahşap endüstrisi) fuarları yer almakta. Yine bir diğer çok prestijli fuarımız olan Premiere Vision ise moda ve tekstil alanında Fransa, ABD ve bazı sürpriz bölgelerde yine 2021’de gündemi belirlemeye devam edecek. Özellikle ihracat pazarlarıyla yakın çalışma prensibine sahip firmalarımız için bölgesinde ve alanında uzman fuarlarımız çok ciddi iş bağlantıları sağlayabiliyor.

#fuar #etkinlik #etkinliksektörü #covid19 #gleventsexhibition #gastronomi #horeca

İnceleyin

Kahve bahane, online buluşmak şahaneydi!

Türk kahvesi severler, 5 Aralık Türk Kahvesi Günü’nü online buluşmayla kutladı. Sektörün önde gelen markalarından ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz