Anasayfa » Gastro Güncel » Matbah Restaurant’tan Türk Mutfağı Haftası’na özel menü

Matbah Restaurant’tan Türk Mutfağı Haftası’na özel menü

Osmanlı kraliyet mutfağının olağanüstü geleneksel tatlarını lezzetseverlerle buluşturan Matbah Restaurant, bu defa da Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak tasarladığı ‘İstanbul Menüsü’ ile ezber bozuyor. Bu özel menüyü kıdemli şef Kadir Yılmaz’ın ellerinden mekanın buram buram tarih kokan ambiyansında, 21-27 Mayıs tarihleri arasında tadabilirsiniz…

Türk mutfağının dünyaya tanıtılması amacıyla 21-27 Mayıs “Türk Mutfağı Haftası” olarak kutlanıyor. Bu hafta boyunca, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’deki otel ve restoranlar ile ülkemizde faaliyet gösteren yerli ve yabancı otel zincirlerinin yurt dışı otellerinde “İstanbul Menüsü”nün hazırlanarak servis edilmeye başlandı.

Anadolu’nun binlerce yıl öncesine uzanan köklü tarihinden beslenen Türk yemekleri, sağlıklı ve sürdürülebilir yapısıyla ön plana çıkıyor. Selçuklu ve Osmanlı saraylarında, sayısız medeniyetle etkileşim kurarak şekillenen Türk lezzetleri, engin bir kültürel birikimi günümüze taşıyor. Ürünlerin her bir parçası kullanılarak, boşa harcanmadan hazırlanan yemeklerle süslenen masalar, ekolojik açıdan da sürdürülebilir olan bir lezzet geleneğini gözler önüne seriyor. Vejetaryen ve vegan beslenme için de sınırsız seçenekler sunan, turşuları ve sirkeleriyle şifa kaynağı olan Türk mutfağı, aynı zamanda tüm yeme içme trendlerine cevap verecek potansiyele sahip bir dünya mutfağı konumunda.

Türkiye’nin leziz tatları, özgün nitelikleriyle dünyaya açılıyor

Türkiye’nin bereketli coğrafyası ve iklim çeşitliliğinin verdiği zengin flora ve fauna, Türk mutfağının oluşmasında belirleyici rol oynayan unsurlar arasında yer alıyor. Türk yemekleri, verimli topraklarda yetişen kaliteli tohumlardan elde edilen yerel malzemelerle ve zengin bir doğanın ürünü olan çok çeşitli sebze ve meyvelerle hazırlanıyor. Türk mutfak kültürü yemek ile sağlığı doğrudan ilişkilendiriyor ve zeytinyağı ile pişirilen lezzetleri de sofralardan eksik etmiyor.

Bu zengin mutfak, her biri asırları aşan bilgi birikiminin yansıması olan dillere destan tatlarını sunarken de geleneklerin ve bu alandaki kültürün de gelecek kuşaklara aktarımını sağlıyor. Bu kapsamda, 21-27 Mayıs tarihleri arasında, tüm dünyadaki Türkiye büyükelçiliklerinde ve ülkemizde kutlanacak olan Türk Mutfağı Haftası ile bu kadim mutfağın  hikayesi,  tüm  derinliği  ile  uluslararası  ölçekte tanıtılıyor. Bu sayede tarifler eşliğinde Türk mutfağının geleceğe iz bırakan yaklaşımının, kaliteli malzemeleri, özünde atıksız olması, sürdürülebilirliği, dünya beslenme trendlerine uygunluğu ve bin yılları aşan kültürü daha geniş kitlelerle buluşturulması hedefleniyor.

Matbah Restaurant’ın Türk Mutfağı Haftası için özel olarak tasarladığı İstanbul Menüsü, Osmanlı-Saray mutfağının kıdemli şefi Kadir Yılmaz’ın dokunuşlarıyla lezzetseverlerle buluşuyor.

#matbahrestaurant #ottomanimperialhotel #türkmutfağıhaftası #istanbulmenüsü #şefkadiryılaz #osmanlısaraymutfağı #türkmutfağı #gastronomi #gastronomiturizmi #kültürveturizmbakanlığı

İnceleyin

Artaş İnşaat Turizm Koordinatörlüğü görevine Ali Hasdemir getirildi

Turizm sektöründe 30 yıldır yurt içi ve yurt dışı deneyime sahip Ali Hasdemir, Artaş İnşaat’ın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz