Anasayfa » Gündem » Türkiye’yi dünyanın en iyi düğün destinasyonu yapmak için toplandılar 

Türkiye’yi dünyanın en iyi düğün destinasyonu yapmak için toplandılar 

Haber: Hatice Ünal Bilen

Uluslararası Destinasyon Düğün Profesyonelleri Derneği  (IADWP) Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, 20 Ekim 2021 tarihinde yapılacak olan Uluslararası Destinasyon Düğün Çalıştayı öncesi Pullman Istanbul Hotel & Convention Center’da Türkiye’deki düğün turizm firmaları ile bir araya geldi. 9 Eylül Perşembe günü düzenlenen B2B etkinliği, TravelShop Turkey – IADWP iş birliğinde düzenlenen basın toplantısı ile devam etti. Türkiye ve dünya düğün turizminin pandemi sonrası geleceğinin konuşulduğu toplantıda Uluslararası Destinasyon Düğün Profesyonelleri Derneği ( IADWP)’nin Avrupa ve Asya’dan Sorumlu Başkanlığını ve aynı zamanda Travelshop Turkey Ceo’luğunu yürüten Murtaza Kalender, IADWP Başkanı Kitzia Morales, TUROYD-Turizm Otel Yöneticileri Derneği  Başkanı Ali Can Aksu, Zorlu Grubu Turizm Direktörü ve İSTTA-İstanbul Turizm Derneği Başkanı Yalçın Aydın, BODER- Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Deniz ve Pullman Istanbul Hotel & Convention Center Genel Müdürü Tayfun Sancar hazır bulundu.

Murtaza Kalender: “300 milyar dolarlık düğün pazarından hakettiğimiz payı almak istiyoruz”

Uluslararası Destinasyon Düğün Profesyonelleri Derneği ( IADWP)’nin Avrupa ve Asya’dan sorumlu Başkanlığını ve aynı zamanda Travelshop Turkey Ceo’luğunu yürüten Murtaza Kalender, dünyanın en geniş ve en etkili düğün derneğini İstanbul’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Dünyada hızla büyüyen turizm sektörlerinden birisi olan destinasyon düğün turizmi sektörünün 2019 verilerine göre, 300 milyar dolara yakın ciddi bir pay aldığını görmekteyiz. Düğün turizmi içerisinde, özellikle Asya ve Karayipler’in bu pastadan ciddi bir pay aldığı görülmektedir. Biz de tanıtım çalışmalarımızı yaparak, IADWP Derneği’nin etkinliğini ülkemize getirmek ve destinasyon düğünlerini ülkemize kazandırmak suretiyle önemli bir adım atmış bulunmaktayız. Bu sayede hem turizmi 12 aya yayabileceğiz hem de ciddi bir döviz girdisine katkı sağlayacağız.”

Kitzia Morales: “Türkiye’nin düğün turizminin ana merkezlerinden biri olacağını düşünüyorum”

Uluslararası Destinasyon Düğün Profesyonelleri Derneği (IADWP) Başkanı Kitzia Morales , İstanbul’a gerçekten çok hayran kaldığını belirterek İstanbul, Kapadokya, Antalya, Bodrum, Fethiye, Kuşadası ve Marmaris bölgelerinde çok iyi destinasyon düğünlerinin yapılabileceğini ifade etti. Türkiye’deki otel ve tesislerin düğün turizmi için ciddi bir potansiyel teşkil ettiğinin altını çizen Morales, ülkenin romantik destinasyonlar ve düğün organizasyonları konusunda kendini iyileştirdiğini ve geliştirdiğini, ziyaretleri sırasında herhangi bir sorun gözlemlemediğine işaret etti.

Düğün turizmi konusunda gelecek için değil, bugün çalışılması gerektiğine vurgu yapan Morales, her yıl 3 milyona yakın düğünün Amerika, Kanada ve Meksika’da yapıldığını, yüzde 10’luk pazarın yüzde 25 büyüme gösterdiğine işarer ederek, şöyle devam etti: “Kesin destinasyon olarak Avrupa’da İtalya ve Yunanistan çok popüler. bahsettiğim bu örneklerin dışında, Türkiye’nin de Murtaza Bey’in çalışmaları ve yoğun çabaları sayesinde bu destinasyonlar arasında yerini alacağını, balayı ve düğün organziasyonlarının ana merkezlerden biri olacağını düşünüyorum.”

Yalçın Aydın: “Düğün turizmi için en doğru adres, İstanbul”

ISTTA-İstanbul Turizm Derneği Başkanı Yalçın Aydın, Uluslararası Destinasyon Düğünleri Etkinliğinin İstanbul’da gerçekleşecek olmasından dolayı çok mutlu olduğunu ve düğün destinasyonlarında şehrin doğru bir adres olduğunu belirtti. Dünyada iki Boğaz’a ve 2 kıtaya sahip tek şehrin İstanbul olduğunu ,Boğaz’a sıfır mekanları ve otelleri ile şehrin lüks markalı otellerinin bünyesinde bulunduran ender şehirlerden birisi olduğunu ifade ederek, “ISTTA olarak tüm gayretleri ile Uluslararası Destinasyon Düğün Çalıştayı’nın Istanbul’da gerçekleşmesini destekleyeceğiz.” dedi.

Ali Can Aksu: “Türkiye, düğün turizmi için önemli bir bölge”

Türkiye’nin düğün destinasyonu anlamında çok önemli bir bölge olduğunun altını çizen ve ülkenin deniz kum güneş turizminden sağlık turizmine, ekolojik turizmden düğün turizmine kadar dünyayla rekabet edebilecek bir potansiyel arz ettiğini belirten TUROYD-Turizm Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Alican Aksu şöyle devam etti:  “Murtaza Bey bu tip etkinliklerin bireysel anlamda da yapılacağını bize kanıtladı. Sadece düğün destinasyonu etkinlikleriyle değil, ayrıca bir önceki etkinliklerinde de çok çalıştı, Turizme 16 etkinlik kazandırarak ciddi bir rol oynadı.  Kendisine bu etkinlikte de her türlü yardımı yapacağımızı belirtmek isterim.” dedi.

“TUROYD olarak elimizden geleni yapacağız”

Sözlerinde, Türkiye için bir dezavantaj, dünya açısından büyük bir avantaj olan ucuz ülke imajına değinen Aksu,” Dünyada hemen hemen en ucuz ülke olmamız ne acıdır. Ama bu belki bir pazarlama mantığı olabilir. Dolayısıyla bu tarz münferit olayların desteklenmesi önemli. Özellikle bunu TGA’da  ifade etmek gerekiyor. Çünkü bu çok önemli bir etkinlik ve iyi ses getirecek inşallah. Biz TUROYD olarak da 81 ilde  faaliyet gösteren bir dernek olarak elimizden geleni yapacağız. Çünkü Türkiye’de 85 milyar dolarlık bir otel yatırımı var, sadece otel adına bunlar. Hemen hemen nereden baksanız 50 milyar dolarlık bir yatırım tamamen etkinlik ve Convention Center destekleyen tesisler bunlar. Bu konu başlığıyla hayatta kalabilecek tesisler. Dolayısıyla bizim bu tarafı beslememiz gerekiyor.” diye konuştu.

Ömer Faruk Dengiz: “Bodrum düğün turizmine her zaman hazır”

BODER- Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz, Bodrum’un düğün için her zaman için hazır olduğunu ifade etti.

Tayfun Sancar: “250’ye yakın düğün planlayıcısı otelimizde konaklayacak”

Organizasyona evsahipliği yapan Pullman İstanbul Hotel Genel Müdürü Tayfun Sancar ise, derneğin  14 çalıştayını otelimizde ağırlayacak olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şu anda düğün çalıştayının ön provasını yaptıklarını ve belirtilen tarihlerde etkinliği gerçekleştireceklerini belirten Sancar şöyle devam etti: “An itibarıyla, şu an gelen rezervasyonlardan gördüğümüz gibi, 250’ye yakın düğün planlayıcısı otelimizde konaklayacak. Bizler de bu derneğe ve Murtaza Kalender’e elimizden geldiğince bütün gayretlerimiz ile yardımcı olacağız. Ülkemizin bu tip platformlarda daha iyi yer alarak, Türkiye’nin de düğün organizasyonlarından turizmde hak ettiği payı alacağına inanıyorum”.

#UluslararasıDestinasyonDüğünProfesyonelleriDerneği #IADWP #düğünturizmi #düğündestinasyonu #romantikturizm #balatıturizm #türkiye #istanbul #bodrum #turizm

İnceleyin

Wyndham’dan Tiflis’e yeni otel

Wyndham Hotels & Resorts, en yeni markası Registry Collection Hotels’i Tiflis’te yeni inşa edilen 100 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz