85 ülkede Kristal imzası

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

26 yıldır otel, restoran, kafe ve hastane mutfaklarına endüstriyel mutfak makine ve ekipman tedariki sağlayan Kristal Endüstriyel, yurt içi pazar gücünü beş kıtaya ihraç ettiği Kristal markalı ürünleriyle artırıyor.

Kristal kalitesini tüm dünyaya duyurmayı hedeflediklerini belirten Kristal Endüstriyel Genel Müdürü Ramazan Kaynakçı ile firmanın gelecek rotasını ve yeni dönem projelerini konuştuk.

Kristal Endüstriyel, HoReCa pazarında hangi kategorilerde üretim sağlıyor? Sektöre hitap eden ürünleriniz neler?

Kristal Endüstriyel olarak, 26 yıldır otellere, restoranlara, kafelere ve hastane mutfaklarına yerli üretici olarak hizmet vermekteyiz. Endüstriyel mutfak ekipmanları, açık büfeler ve dondurma makine ve ekipmanları olarak farklı kategorilerde üretim sağlamaktayız. Özellikle endüstriyel soğutma, bulaşık makineleri, dondurma makine ve ekipmanlarında birçok ülkeye aktif olarak ihracat yapmaktayız.

Turizm sektöründe hem yurt içi hem de yurt dışı pek çok projede anahtar teslim ekipman tedariki sağladık. Bir otel işletmesinin ihtiyaç duyabileceği her türlü mutfak ekipmanının üretimini gerçekleştiriyoruz. Açık büfeler, pişiriciler, konveksiyonlu fırınlar, pastane fırınları, taş tabanlı fırınlar ve kombi fırınlar, yatay tip soğutucular, dikey tip soğutucular, et kurutma ve yaşlandırma dolapları, içecek dolapları, şok soğutucu ve dondurucular, ankastre teşhir üniteleri, soğuk odalar, pasta ve şarap teşhir dolapları, et doğrama makineleri, dondurma makine ve ekipmanları, konveyörlü, giyotin tipi, tezgah altı ve bardak yıkama tipi bulaşık yıkama makineleri olmak üzere bir otelin müşterilerine endüstriyel mutfak sektörü ile ilgili hizmet vermek için ihtiyaç duyabileceği her türlü makine ve ekipmanı yerli üretim farkı ile üretiyoruz.

Sektörde gelişen hijyen ve sağlık önlemleri, endüstriyel mutfak sektörüne nasıl yansıyor? Sizin bu gelişim sürecinde yeni ürünleriniz var mı?

Uzun yıllardır yerli üretici olarak hizmet veren firmamız, bu gelişim sürecinde şartların getirdiği koşullar doğrultusunda sektöre inovatif ürünler sunmaya devam ediyor. Endüstriyel soğutma ekipmanları, bulaşık makineleri, dondurma makine ve ekipmanları konusunda birçok geliştirme ve iyileştirme sağlıyoruz. Aynı zamanda da ihracat noktasında satış hacmimizi artırarak inovatif olarak gelişimlere devam ediyoruz. Yurt içinde pek çok son kullanıcıyla birlikte otellere ve işletmelere kaliteli, yerli ekipman tedariki sunmaktayız. Sınırlarımız ötesinde gerçekleştirdiğimiz ve her yıl artan başarı grafiğimizi devam ettirme hedefindeyiz.

Endüstriyel pişiriciler, fırınlar, bulaşık makineleri, soğutma ekipmanları, açık büfeler ve dondurma ekipmanları olarak üretimlerini sürdüren firmamız, özellikle soğutma grubu, bulaşık makineleri, dondurma makine ve ekipmanları birçok ülkeye aktif ihracat yapıyor. Bulaşık makine ve dondurma makine- ekipmanları üretimlerinde Ar-Ge ekibinin katkıları ile yeni ürünler geliştirdik. Soft dondurma makinelerimizde uzaktan kontrol ara yüzünü geliştirip, müşterilerimize birçok inovatif kolaylık sağladık. Ayrıca sert dondurma ekipmanlarımız ile ilgili dünyada ve Türkiye’de kurduğumuz konseptlerde, şeflerimizle birlikte çalışarak kullanıcı kolaylığı sağlamak ve dondurma deneyimini mükemmelleştirmek adına birçok geliştirmeleri makine ve ekipmanlarımıza ekledik.

İklim değişikliği ile gündeme oturan sürdürebilirlik politikaları mutfak sektörüne neler getirdi? Geri dönüşümlü ve enerji tasarruflu ürünleriniz var mı?

Pandemi döneminde gıda üretimi, dağıtımı ve güvenliğinin tehlikeye girdiği anda büyük bir kaosun ortaya çıktığı da görüldü. Bununla birlikte birçok sektör Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapmaktadır. Firmamız Ar-Ge Merkezi olmasından dolayı, aktif olarak üretim satışını gerçekleştirdiğimiz ürünleri ve pazarın talep ettiği ihtiyaca yönelik yeni ürünleri üretmektedir. Her zaman çok daha iyisi yapılabilir mantığı ve hep bir adım ileri gitme misyonu ile yeni gelişmelerin ışığında ilerlemektedir. Bu anlamda ‘Sürekli geliştirme, sürekli iyileştirme içindeyiz’.

Bu dönem otellerin endüstriyel mutfak tercihlerinde neler öne çıkıyor? Sektör profesyoneli olarak bu konuda önerileriniz olur mu?

Oteller aslında 24 saat çalışan fabrikalara benzer. Sürekli üretim ve tüketimin olduğu hizmet esaslı işletmelerdir. Bir dakikanın bile operasyonel olarak önem arz ettiği otellerde, 26 yıllık deneyim ile müşterilerimize en efektif ve kullanışlı çözümler sunuyoruz. Firma olarak otellerin proje ve ihtiyaçlarına göre çözüm sunmayı önceliklendiriyoruz. En çok tercih edilen ürünlerimiz buzdolapları, bulaşık makineleri, fırın çeşitleri, açık büfeler ve nötr ürünlerdir.

Genel olarak sektörünüzün ve firma bazında sizin endüstriyel mutfak alanında yaşadığınız sorunlar var mı?

Sektörümüzle ilgili en önemli eksiklik, kalite kontrolün tam anlamıyla dikkate alınıp piyasada bir standardizasyon kurulamaması. Özellikle ihracat yapan yerli üreticiler bazında, hem yurt içinde hem de yurt dışında diğer yabancı rakiplerle rekabetin ana koşulu kaliteli üretim, istikrar ve müşteri memnuniyetidir. Ülke olarak üretimlerimizde uzun vadeli kullanılabilir, çevre dostu ve efektif üretimler amaçlamaktayız.

Önümüzdeki döneme dair beklentileriniz, hedefleriniz nelerdir?

Ülkemizi 5 kıtada Kristal markasına ait pek çok ürünle temsil ediyoruz. Hedefimiz, Kristal imzasını dünyada ulaşabildiğimiz kadar çok ülkede bırakabilmek ve kalitemizi ülkemizi gururlandıracak şekilde tüm dünyaya duyurmaktır.

#kristalendüstriyel #kristal #ramazankaynakçı #röportaj #endüstriyelmutfak #horeca #evdışıtüketim #hotelrestaurantcafe #otelrestorankafe

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir