Ahmet Gürkaynak: “Yurt içi liderliğimizi yurt dışına da taşıma gayretindeyiz”

Uzun yıllara dayanan tecrübesini 2016 yılında plastik grubuyla zenginleştirme kararı alan KAPP, Türkiye’de ve dünyada marka bilinirliği olan ve kalite standartlarını bildiği Plastport firmasını gruba dahil etme kararı aldı. Plastik ürün gamıyla beraber markanın gruba katıldığından bu yana gelişerek yoluna devam ettiğini ifade eden Plastport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, firmanın plastik ürün grubu içinde farklı hammaddelerden ürün gruplarının olduğunu söyledi. Polikarbonat, polipropilen ve tritan gibi hammaddelerle üretim yaptıklarını belirten Gürkaynak, ürün gruplarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Ürün gruplarımız özellikle gıdaları taşıma, gruplama ve muhafaza etme konusunda öne çıkıyor. Thermocase, sebze kurutucu, polikarbon GN küvetler, polipropilen saklama kapları, self servisler, servis tepsileri, polikarbon bardaklar, polikarbon tabaklar, servis arabaları, bulaşık basketleri ve servis ekipmanları başlıca ürün gruplarımızdır.”

“Thermobox 2021’in yıldız ürünü oldu”

Bu yılın ürün grupları içinde Thermobox ve Polikarbonat GN küvetlerin öne çıktığını ve profesyonel mutfaklarda şeflerin en büyük yardımcısı olduğunu anımsatan Gürkaynak, “2021 yılına sektördeki herkes gibi pandemi sürecinde başladık ve bu doğrultuda stratejimizi belirledik. Alanımız gıda ile ilgili olduğundan özellikle hijyen konusu üzerinde durduk. Gıdaların bir yerden bir yere taşınırken ısı muhafazası sağlamasının yanı sıra virüs gibi dış etkenlere maruz kalmaması için kullanılan Thermobox yılın yıldız ürünü oldu. Onun yanı sıra hafif olmasına rağmen darbeye ve deformasyona dayanıklı, +100°C / – 40°C ısıya kadar dayanabilen Polikarbonat GN küvetlerimiz de mutfaklarda şeflerin en büyük yardımcılarından oldu. Günümüzde dezenfektasyon imkanı sağlayan bu ısı dayanıklılığı daha da büyük önem arz ediyor.” diye konuştu.

“Bu dönemde hava temasını önleyen ürünlere odaklanıyoruz”

Horeca kanalında yeni dönemin değişen talep ve beklentilerini değerlendiren Gürkaynak, “Bu süreçte hepimizin bildiği gibi en önemli unsur hava ile temas etmek. Biz kendimizi nasıl maske ve eldivenler ile koruma altına alıyorsak aynı şekilde gıdalarımızı da özellikle taşırken mümkün mertebe hava temasından kaçınmalıyız. Bu nedenle biz tüketicilerimize hava temasını önleyen sızdırmaz contalı kapaklı gastronorm küvetlerimizi, kilitli taşıma ve saklama kaplarımızı ve tabii özellikle mekan değiştirecekler için Thermobox’ı öneriyoruz. Bu ürünler ile gıda güvenlğini en üst seviyede sağlayarak gıdaları hem muhafaza edebilir hem de taşıma yapılabilir.” diye konuştu.

“Geri dönüştürülebilen yüksek kalite hammaddeleri tercih ediyoruz”

Plasport’un Ar-Ge ve teknolojiye yaptığı yatırımlardan bahseden Gürkaynak, tek kullanımlık plastiklerin pandemide yeme-içme sektörünün mecburi bir parçası haline geldiğini hatırlatarak, şöyle devam etti: “Fakat pratikliğinin yanı sıra doğada çok büyük oranda bir kirliliğin de sebebi oluyor. Biz üretim faaliyetlerimizde her zaman geri dönüştürülebilen yüksek kalite hammaddeleri tercih hassasiyetle yol alıyoruz. Pandemi döneminde de tek kullanımlık ürünler ile çevre kirlilik oranları oldukça yükseldi. Bu nedenle tek kullanımlık ürünlerin alternatifi olarak +100°C’ye dayanıklı dezenfekte edilebilen, aynı zamanda hem tüketicinin maliyetlerini yükseltmeyen hem de doğaya zarar vermeyen ürünleri müşterimize sunuyoruz. Bu ürün çeşitliliği ve dayanıklılığı hem sürdürülebilirlik açısından hem insan sağlığı açısından hem de mevcut ekonomik belirsizlikte şirketlerin maliyetlerini minimumda tutmaları açısından kazan-kazan bir tercih oluyor.”

“Radarımızdaki en önemli pazar Amerika”

Plasport’un bugün 198 çeşit ürünüyle yurt dışı ve yurt içi pazarda çok güçlü bir konumda olduğunu belirterek sözlerini sürdüren Gürkaynak, firmanın büyüme hedeflerine yönelik, “Yurt içi pazarda elde ettiğimiz lider konumu yurt dışı pazarlara da taşıma gayretindeyiz. 2022 yılında radarımızdaki en önemli pazar Amerika. Yıl sonuna kadar bu bölgedeki  yapılanmamızı tamamlayıp ocak ayı itibarıyla Amerika’da satışlara başlamayı hedefliyoruz.” açıklamalarını yaptı. Gürkaynak sözlerinin devamında plastik alanındaki gelişmelere de değinerek, “Plastik bizler için hem pratiklik hem de sağlamlık sağlıyor. Pandemi şartlarının hijyeni ön planda tutan koşullarında plastik ürünler ciddi bir büyüme gerçekleştirdi. Fakat artan hammadde fiyatları ve pandeminin oluşturduğu ekonomik dengesizlik tüketici tarafından da zor şartlar oluşturdu. Biz de bu doğrultuda yeni yıl için hedeflerimizi belirleyip stratejilerimizi tüketicilerin taleplerini yerine getirmek üzerine oluşturduk.” bilgisini verdi.

#ahmetgürkaynak #röportaj #kapp #plasport #hotelrestaurantcafe #horeca #plastikgrubu #endüstriyelmutfak

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir