Naim Dönmez: “Hedefimiz, global bir marka olmak”

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

Türkiye’de Horeca sektöründeki liderliğini 40’ı aşkın ihracat pazarıyla güçlendiren ABM Mutfak, pandemi sonrası yatırımlarına hız kazandırdı. Ürün portföyünü genişleterek makine ve kalıplaşma yatırımlarını artıran firma, yurt dışından Türkiye’ye ithal gelen gümüş tepsilerin yerli üretimine başladı. Önümüzdeki dönem için Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey Afrika’da satış ağını artırmayı hedeflediklerini belirten ABM Mutfak / Altınbaşak Tencere Yönetim Kurulu Başkanı Naim Dönmez ile firmanın Horeca yatırımlarını ve büyüme stratejilerini konuştuk.

ABM Mutfak’ı tanıtarak; üretim kapasitesi ve ihracat hacmi hakkında bilgi verir misiniz? 

Her birini kendi bünyemizde ürettiğimiz ürünlerin yüzde 80’i restoran, kafe ve otel mutfaklarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik. Yüzde 20’si ise ev grubuna yönelik mutfak eşyalarından oluşuyor. Sektör her gün büyüyor, bu süreçte alışkanlıklar da değişiyor. Biz de bu gelişen ve değişen sektörün taleplerini iyi gözlemliyor ve bu yönde çalışmalar sürdürüyoruz. Başarılı Ar-Ge ekibimin geliştirdiği ürünleri, kaliteli ve dayanıklı olarak üretip tüketici ihtiyaçlarına yanıt veriyoruz. Artık ABM denince şeflerin aklına da tavalarımız geliyor, bu başarımızla Türkiye pazarında lider konumdayız. Yurt dışı pazarında da 40’ı aşkın ülkeye ihracat yapıyoruz. Uluslararası fuarlara iştirak ederek globalde marka bilinirliğimizi artırmayı hedefliyoruz.

Gündeminizde yeni yatırım planları var mı?

Bayrampaşa’da bulunan toplam 6 bin metrekarelik üç ayrı fabrikamızda üretimi sürdürüyoruz. Aylık 50 bin adet ürün kapasitemizi yatırımlarımızla önce 100 bine ardından da 150 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Gelecek dönemde Hadımköy bölgesine taşınmayı planlıyoruz. Ek olarak ürün kalitemizi ve sürekliliğimizi artırabilmek amacı ile makineleşme parkurumuza yatırımlarımız hızla devam ediyor. Ar-Ge ekibimiz müşteri odaklı hızlı çözümler üretiyor. Yakın zamanda pizza sektörüne yönelik ürün gamımızı genişleteceğiz. Ek olarak gelişen kahve sektörüne de kalite ve ergonomi sunan ürünlerimizi sunacağız. Bu ürünlerimizle baristaların işini kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

ABM Mutfak için pandemi nasıl geçti? Salgının ürün tasarım sürecine etkileri üzerine neler söyleyebilirsiniz?

Pandemi nedeniyle kısıtlamaların yoğun yaşandığı dönemden tüm sektör olumsuz etkilendi.  Üretici firmaların çok etkilendiği bu dönemde ürün portföyümüzü genişleterek makine ve kalıplaşma yatırımlarını artırarak, yurt dışından ülkemize ithal gelen gümüş tepsilerin yerli üretimine başladık. İleriki dönem için Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey Afrika’da satış ağımızı artırmayı hedeflemekteyiz. Özetle pandemi dönemini fırsata çevirdik.

#ABMMutfak #AltınbaşakTencere #NaimDönmez #röportaj #horeca #tencere #şef #evdışıtüketim #endüstriyelmutfakekipman #otel #restoran #kafe #pandemi

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir