Begüm Özbakar: Dünya standartlarında mobilya üretmeye devam edeceğiz    

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

1945 yılından bu yana sanayi sektörüne hizmet veren Hidromekanik Makine San. ve Tic. A.Ş., 1988 yılında Papatya markası ile plastik bahçe mobilyaları üretimine başladı. Değişen trendler ve ihtiyaçlar doğrultusunda, bahçe koleksiyonlarına ek olarak design ve contract grubu üzerine yoğunlaşan Papatya Mobilya dünya markası olma yolunda ilerliyor.

30 yılı aşkın süredir, kalite ve konfordan ödün vermeksizin sürdürülen yolculukta; tasarım, farklılık ve ulaşılabilirlik esaslarıyla Horeca müşterilerinin mobilya anlayışına şekil ve yön verdiklerini anlatan Papatya Mobilya’nın 3. kuşak yöneticisi Begüm Özbakar ile firmanın kuruluşunu, horeca çözümlerini ve mobilya sektörünün geleceğini konuştuk.Oteller, restoranlar ve turistik işletmelere yönelik çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Turizm sektörü hedef noktalarımız arasında ilk sıralarda yer alıyor. Doğal olarak bizim de  tasarımlarımızda renk, desen, tarz, hedef kitle ve mekan uyumu analizleri yaparken en doğru alternatifleri sunabilmemiz adına yakından takip ettiğimiz bir sektör. Papatya, profesyonel mekanlar için sürekliliğin öneminin farkında olarak titizlikle çalışmalarını sürdürüyor.

İhracat yapıyor musunuz? Ürünleriniz yurt içi ve yurt dışı pazarlarda ağırlıklı hangi bölge ve projelerde yer alıyor?

Dağıtım ağımız Türkiye’de 160’dan fazla noktaya, globalde 80’i aşkın ülkeye ulaşıyor. Yurt içi ve yurt dışı pazarda çok ciddi pozisyona sahip olmanın verdiği gurur ile hep daha iyisini yapmaya ve global trendleri takip ederek profesyonel kullanıcıları yüksek standartlarda ürün ve tasarımlarla tanıştırmaya devam ediyoruz.2022 yılına hangi yeni ürünlerle girdiniz? Bu yılki tasarım stratejisini nasıl kurguladınız?

Pazar payına hakim olabilmek ve kalıcılığı sağlayabilmenin birçok farklı unsura bağlı olduğunun farkındalığı ile tasarımlarımızı hayata geçiriyoruz. Sürekli yenilenme ve dinamizm felsefesinin sonucunda ortaya çıkan özgür ve şık ürünlerimiz ile bu yıl da trendlerin belirleyicisi olduk. Onlarca kriteri harmanlayarak ürünlerimizi realize ediyor ve tüketicisiyle buluşturuyoruz. Bu yıl için iddialı koleksiyonlar hazırladık. Birbirinden yenilikçi ve fonksiyonel tasarım mobilyaları ürün yelpazemize ekledik. Modern ve estetik tasarım anlayışımızı, profesyonel bakış açımızla birleştirerek ortaya çıkardığımız 2022 koleksiyonumuzun hak ettiği ilgiyi göreceğini umuyoruz.

Modellerinizde teknolojiyle entegrasyon konusunda neler yapıyorsunuz? İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Plastik enjeksiyon alanında yüksek üretim kapasitemizin yanında; metal, ahşap ve tekstil departmanlarımızın gücüyle uluslararası kalite standartlarına uygun olarak üretim yapmaktayız. Şu anda toplamda 46.000 metrekare kapalı alanda tamamı son teknoloji ile donatılmış üretim tesislerimizde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Uzman Ar-Ge ekibimizle ve tamamen yerli sermaye ile Papatya’yı bir dünya markası yapmak adına emin adımlarla ilerliyoruz.“Papatya olarak globalde ciddi bir pazar payımız var. Üretim kapasitemiz ve tasarıma olan tutkumuz ile yenilikçi bakış açımızı birleştirerek dünya standartlarında mobilyalar üretmeye devam edeceğiz.”Genel olarak Türk mobilya sektörünün ilerlemesini nasıl görüyorsunuz? Mobilya üretim standartları dünyada ve Türkiye’de ne tür değişiklikler gösteriyor?

Türk mobilya sektörü dünyadaki değişime ve gelişime eş zamanlı hareket etmeye çalışıyor. Trend, tasarım, inovasyon sözcükleri artık her sektöre kılavuz oldu. İhtiyaçlar ve trendler çok hızlı değişkenlik gösteriyor. Kaliteli Türk mobilyaları uluslararası platformlarda yerini buluyor. Papatya olarak globalde ciddi bir pazar payımız var. Üretim kapasitemiz, tasarıma olan tutkumuz ile yenilikçi bakış açımızı birleştirerek dünya standartlarında mobilyalar üretmeye devam edeceğiz.

#papatyasandalye #sandalye #begümözbakar #röportaj #papatya #mobilya #endüstriyelmobilya #hotelrestaurantcafe #horeca #horecamobilya #hotel #restaurant #cafe #dışmekanmobilya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir